Zamość: Mundurowi zaglądają do piwnic, altanek, pustostanów. By nikt nie zamarzł

  • 16.01.2019, 13:30
  • ak
Zamość: Mundurowi zaglądają do piwnic, altanek, pustostanów. By nikt nie zamarzł Fot. KMP Zamość
Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. W ostatnim czasie policjanci z Zamościa patrolują miejsca, gdzie mogą takich ludzi spotkać. Chcą im pomóc, uratować przed zamarznięciem.

–  Dzielnicowi zaglądają do pustostanów, odwiedzają ogródki działkowe, kontrolują klatki schodowe i piwnice, parki i skwery, miejsca rzadko uczęszczane. Sprawdzają również miejsca wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Starają się docierać wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby bezbronne wobec zimna. Policjanci monitorują sytuację tych osób  i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując osoby narażone na wychłodzenie  proponują przewiezienie do miejsca, w którym jest ciepło, gdzie można zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – opowiada Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Mundurowi mogą w tych działaniach liczyć na wsparcie innych służb, a także ośrodków pomocy społecznej. Często reagują też na sygnały od mieszkańców, którzy powiadamiają np. o osobach nietrzeźwych siedzących na ławkach, przewracających się na chodnikach czy ulicach. 

Funkcjonariusze przypominają, by szczególną uwagę zwracać również na osoby starsze, samotne, chore, które nie są w stanie o własnych siłach wykonać podstawowych codziennych czynności.

– Zapukajmy do nich pytając, czy dobrze się czują, czy w mieszkaniu jest ciepło, czy mają za co kupić opał i czy jest ktoś, kto pomaga im chociażby napalić w piecu. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Jeden telefon pod numer 112 może uratować czyjeś życie – podpowiada Krukowska-Bubiło.

ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe