Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:46
Reklama

Stanisław Poszelężny: Snycerz z Kalinówki

Stanisław Poszelężny z Kalinówki był snycerzem amatorem. O ogromnym talencie, umiejętnościach i wyczuciu piękna. Jego prace można oglądać w kilku kościołach m.in. Orłowie Murowanym, kolegiacie w Zamościu, Miączynie, Kalinówce, Chłaniowie, Piaskach czy Turobinie. Jest też autorem niezwykłej urody neoromańskiego grobowca Smorczewskich w Stryjowie.
Stanisław Poszelężny: Snycerz z Kalinówki
Stanisław Poszelężny z wnuczką Elżbietą, wówczas studentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS, rok 1986.

Stryjów, niewielka wieś na pograniczu gmin Izbica i Skierbieszów, po I wojnie światowej została zrujnowana. Kiedy po zakończeniu działań wojennych hrabiostwo Smorczewscy wrócili do swojej rodzinnej posiadłości zastali obraz nędzy i rozpaczy. Dwór i folwark były całkowicie spustoszone. Wschodnie skrzydło pałacu spalone. Biblioteka splądrowana. Meble i obrazy, także te namalowane przed wojną przez Feliksa hrabiego Smorczewskiego zniszczone. Hrabia nie poddał się. Postanowił odnowić pałac i postawić na nogi gospodarkę.

"W okolicach Stryjowa, Feliks znalazł pojętnego i utalentowanego artystę samouka Stanisława Poszelężnego, który pod jego kierunkiem, z dużym wyczuciem i talentem potrafił odrestaurować zniszczone meble parkowe, wewnętrzne i zewnętrzne detale architektoniczne pałacu. Zrekonstruować meble i wykonać ramy do obrazów. Jego dziełem były wykonane według projektu Feliksa Smorczewskiego rzeźby ogrodowe w parku jak "Anioł" i "Lew" umieszczone na kordegardzie przy wjeździe oraz kaplica grobowa Smorczewskich w stylu neoromańskim" – tak opisywał zasługi Stanisława Poszelężnego – Mieczysław Kseniak, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej. Artykuł "Smorczewscy herbu Rawicz" ukazał się w 1990 roku na łamach kwartalnika "Kamena".

 – Stanisław Poszelężny to mój dziadek. Hrabia Smorczewski darzył dziadka ogromnym szacunkiem. Zwracał się do niego mistrzu. Do dziś przechowuję ich korespondencję oraz szkice i projekty dziadka – mówi z dumną Elżbieta Rychlak z Niska.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OoTreść komentarza: Teraz jest moda na likwidację wszystkiego , idzie nowe ,a będzie jeszcze lepiej......i weselnej....Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:41Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: konDonki LIKWIDATORZY Parti Oszustów Poczty Polskiej wszystko co POlskie likwidować i co dalej na niemców głosować aktywiszcze z 275 płciami pseudo Normalnymi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:19Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj panie burak jest o 1 twój "mundry inaczej" komentarz mniej? Jaka szkoda.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:48Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Kraków to nie twoje zadupie panie burak że trzeba łapać młode bo zaraz wszystko wyjedzie panie burak.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:43Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak z ukończonym przedszkolem i mieszkający na zadupiastej wsi zna się najlepiej na kandydatach w mieście w którym pewnie nigdy nie był.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej WnukAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nie rozróżniasz panie burak 1 i 2 tury? Nie dziwi mnie to.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:33Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej Wnuk
Reklama
Reklama