Ostatnia chwila na "mały ZUS"!

  • 08.01.2019, 05:42 (aktualizacja 08.01.2019, 05:42)
  • Bogdan Nowak
Ostatnia chwila na "mały ZUS"! Chętni do przejścia na "Mały ZUS" robią to na kilka sposobów: przez Internet (za pośrednictwem programu Płatnik lub ePłatnik), za pomocą poczty lub bezpośrednio w placówce ZUS
Od 1 stycznia właściciele niewielkich firm mogą płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. To tzw. "mały ZUS". Są one obliczane "od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu". Jednak w 2019 roku z ulgi może skorzystać tylko osoba, której przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 63 tys. zł. Co ważne, zgłoszenia są przyjmowane jedynie do wtorku, 8 stycznia (czyli wówczas jest ostatni dzień, gdy można to jeszcze zrobić!).

Jak informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim, tylko w biłgorajskim oddziale tej instytucji wnioski złożyło dotychczas ponad 1 tys. przedsiębiorców. W innych rejonach także chętnych nie brakowało. W sumie w woj. lubelskim takich wniosków odnotowano ok. 3,5 tys., a w całej Polsce – aż 80 tys.! 

Chętni do przejścia na "mały ZUS" robią to na kilka sposobów: przez Internet (za pośrednictwem programu Płatnik lub ePłatnik), za pomocą poczty lub bezpośrednio w placówce ZUS. Jak to wygląda w szczegółach? – Zgłoszenie polega na wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń (chodzi o formularz ZUS ZWUA) i ponownej rejestracji z nowym kodem ubezpieczenia właściwym dla "małego ZUS-u", czyli 0590 lub 0592 (formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA) – informuje rzecznik Małgorzata Korba. I przypomina: – Ostatni dzień składania wniosków to wtorek (8 stycznia). Jeśli ktoś nie zdąży tego zrobić w godzinach pracy oddziałów ZUS, może to jeszcze zrobić przez Internet lub za pośrednictwem poczty. Wtedy będzie brana pod uwagę data stempla pocztowego. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe