Biłgoraj: Żydom co żydowskie

  • 08.01.2019, 13:30
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Żydom co żydowskie Cmentarz żydowski teraz się rozrośnie.
Biłgoraj zakończył rozliczenia ze Związkiem Gmin Żydowskich. Dalej nie wiadomo, czy przy ul. Konopnickiej powstanie centrum handlowe.

Działka o powierzchni 38 arów przy ul. Konopnickiej w Biłgoraju została nieodpłatnie przeniesiona na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Przed wojną była ona częścią cmentarza żydowskiego. Wciąż nie wiadomo, czy i kiedy po sąsiedzku powstanie duże centrum handlowe.

Cmentarz przy ul. Konopnickiej powstał w pierwszej połowie XIX w. Wiadomo, że podczas II wojny światowej Niemcy dokonywali tam egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Po zakończeniu działań wojennych na cmentarz przeniesiono szczątki Żydów, ekshumowane z mogił znajdujących się na terenie Biłgoraja oraz w jego okolicach. W latach 80. ub. wieku na cmentarzu przeprowadzono prace restauracyjne, a jego niezabudowany fragment został ogrodzony.

Działka po działce

W 2002 r. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wystąpił z wnioskiem do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie o wszczęcie postępowania regulacyjnego w odniesieniu do nieruchomości przy ul. Konopnickiej, która do 1 września 1939 r. stanowiła cmentarz żydowski. Dwa lata później – w związku z postanowieniem wymienionej wyżej komisji – wojewoda lubelski wydał decyzję stwierdzającą przejście z mocy prawa na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich działki stanowiącej cmentarz o powierzchni prawie 0,26 ha. "Tym samy roszczenia związku zostały zaspokojone" – czytamy w uzasadnieniu uchwały, nad którą w grudniu pochylili się biłgorajscy radni.

Ale w 2009 r. pełnomocnik związku podniósł, że wzmiankowany cmentarz położony był również na dwóch przyległych działkach. Jedna z nich o powierzchni 0,38 ha stanowi własność miasta, druga zaś to własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby trzeciej.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hitler
Hitler 09.01.2019, 20:01
za moich czasow w piecu bys skonczyl jako mydlo i opal smieciu

Pozostałe