Tyszowce: Króla szwedzkiego nie chcemy

  • 10.01.2019, 08:03
  • roh
Tyszowce: Króla szwedzkiego nie chcemy
363 lata temu w Tyszowcach zawiązano konferencję tyszowiecką, która miała dać tamę potopowi szwedzkiemu. W miasteczku pamiętają o tym wydarzeniu, które wprowadziło Tyszowce na karty podręczników szkolnych i do literatury.

Więc naprzód konfederacja tyszowiecka szerzyła się jak pożar. Kto żyw, przystępował do niej, zarówno ze szlachty, jak z pospólstwa. Miasta dostarczały wozów, strzelb, piechoty, Żydzi pieniędzy. Nikt nie śmiał się przeciwić jej uniwersałom; najospalsi na koń siadali... – pisał Henryk Sienkiewicz w "Potopie".

Konfederację tyszowiecką zawiązano 29 grudnia 1655 roku z inicjatywy Stefana Czarnieckiego (nie było go w Tyszowcach), hetmana wielkiego koronnego Stanisława Rewery Potockiego i hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego. Dużą rolę odegrała także szlachta okolicznych ziem i powiatów. Głównym postanowieniem konfederacji było wypowiedzenie przez polską szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi i zbrojne wystąpienie przeciwko Szwedom. Konfederacja rozpisała w całym kraju pobór regimentów łanowych i wybrańców i powołała pod broń wszystkie stany.

Konfederacja tyszowiecka oprócz heroicznej obrony twierdzy jasnogórskiej, Zamościa i Gdańska była jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-1660.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe