Ambitny budżet dla Zamościa

  • 02.01.2019, 09:08
  • Bartłomiej Wojnarowski
Ambitny budżet dla Zamościa
W piątek, 28 grudnia, podczas III sesji Rady Miasta Zamość radni przyjęli budżet na 2019 rok. Planowane dochody wyniosą 500 626 868, 62 zł, a wydatki ponad 556 milionów złotych. Za przyjęciem budżetu głosowało 13 radnych (radni PiS + KWW Andrzeja Wnuka), wstrzymało się 10 radnych, należących do Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej i KWW Marty Pfeifer.

To najbardziej inwestycyjny budżet w historii Zamościa. Wydamy te pieniądze na drogi, szkoły, oświetlenie uliczne i budżet obywatelski. Gros tych wydatków to zadania dofinansowane z funduszy unijnych, w sumie ponad 135 mln zł – mówił prezydent Andrzej Wnuk.  

Przewidywane przychody miasta w 2019 roku wyniosą 69 000 000 zł, deficyt zaś 56 143 537,00 zł. Miasto planuje go pokryć z przychodów ze sprzedaży obligacji komunalnych. 

 – To budżet proinwestycyjny, nastawiony na rozwój – podkreślała Jadwiga Kijek, skarbnik miasta. 

W uchwalonym przez radę miejską budżecie znalazły się środki na realizację zadań rozpoczętych w poprzednich latach np. na termomodernizację obiektów oświatowych, ale także na wiele nowych inwestycji. Miasto planuje budowę ulicy Szklarniowej, Zagrodowej, termomodernizację budynków miejskich przedszkoli, rewitalizację Starego Miasta, modernizację OSiRu czy rozbudowę sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury.

Ekspert i RIO jest "za"

Przed przyjęciem uchwały budżetowej radni wysłuchali ekonomisty, dra Jana Sieraka ze Szkoły Głównej Handlowej, który przedstawił "Ocenę aktualnej sytuacji finansowej Miasta Zamość oraz prognozy do 2030 roku". 

 – Finanse miasta są w dobrej kondycji, ale zwracam uwagę, by już teraz przygotować się na czas, gdy pieniądze z dotacji będą mniejsze i dbać, by wydatki inwestycyjne i bieżące były zrównoważone – podkreślał dr Sierak. 

Projekt budżetu pozytywnie oceniła od strony formalnej Regionalna Izba Obrachunkowa.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bartłomiej Wojnarowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe