Młodzi zamościanie zmieniają świat

  • 22.12.2018, 06:00 (aktualizacja 25.12.2018, 15:01)
  • Bartłomiej Wojnarowski
Młodzi zamościanie zmieniają świat Młodzież z domu dziecka i grupa prowadząca ''Projekt Marzenie''
Dwie grupy licealistów z Zamościa biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". Jedna realizuje "Projekt Marzenie", próbując spełnić marzenia dzieci z domu dziecka. Druga grupa w ramach projektu "Tacy Sami" walczy ze stereotypami, szczególnie wśród młodych ludzi.

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada dla studentów i licealistów zachęcająca do tworzenia autorskich inicjatyw i projektów społecznych, mających zmienić otoczenie na lepsze. Jej uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności nawiązywania partnerstwa, zarządzania oraz pracy w zespole. W ubiegłej edycji trójka licealistów z Zamościa zrealizowała projekt "Nie jestem byle kim" i zdobyła główną nagrodę "Złotego Wilka". Teraz swoich sił próbują kolejni uczniowie zamojskich szkół: Sylwester Lenczewski i Mateusz Komajda z ZSP nr 3 im. Armii Krajowej i Magdalena Majdańska III LO im. Kamila Cypriana Norwida, Łukasz Belina z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej, Paulina Kuchna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr  Mateusz Bedlicki z ''Elektryka'' i Jakub Rypina z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego postanowili ruszyć z inicjatywą "Projekt Marzenie". Odwiedzają podopiecznych zamojskiego Domu Dziecka, pytają dzieci o trzy największe marzenia. Starają się spełnić jedno z nich. 

Spełniając marzenia 

 – Najpierw myśleliśmy o pomocy hospicjom, ale okazało się, że tam najpotrzebniejszy jest bardzo kosztowny sprzęt. Wpadliśmy więc na pomysł, by odwiedzać podopiecznych domów dziecka, bo możemy przy tej samej sumie pieniędzy pomóc większej liczbie osób – mówi o początkach inicjatywy Sylwester Lenczewski, twórca "Projektu Marzenie". 

Młodzi ludzie rozmawiali już z kilkorgiem dzieci z zamojskiego Domu Dziecka. Pytali ich o trzy największe marzenia. Marzenie 11-letniego Stasia udało się spełnić. W listopadzie chłopiec spotkał się ze swoim ulubionym raperem "Blachą" podczas koncertu w Kazamacie Wschodniej Bastionu I. 

 – Udało nam się zorganizować spotkanie, podczas którego Stasio mógł porozmawiać z piosenkarzem. Nasz mały przyjaciel był na scenie z raperem i dostał od niego plakat z autografem. Ma również pamiątkowe zdjęcie. Staś był szczęśliwy i my również, że udało nam się spełnić jedno z marzeń. Liczymy, że będziemy mogli wywołać jeszcze więcej uśmiechów na twarzach dzieci z domów dziecka – mówi Sylwester Lenczewski.  

Projekt ma zakończyć się w marcu 2019 roku, ale zespół "Projektu Marzenia" już myśli nad drugą edycją. Młodzi odwiedzą nie tylko zamojski Dom Dziecka, ale także inne placówki w województwie. Rozwój projektu można śledzić na stronie: http://projektmarzenie.y0.pl/ oraz na Facebooku: fb.com/marzenieprojekt/.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bartłomiej Wojnarowski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe