Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 14:45
Reklama Baner reklamowy FOOD P
Reklama Baner reklamowy - Michał Mulawa

Kostrzewscy z Wasylowa. Pszczelarze trzech pokoleń

Na święta Bożego Narodzenia w rodzinie Kostrzewskich w Wasylowie zawsze królował piernik na miodzie. Zygmunt zajadał się nim z braćmi: Heniem i Kazikiem. Mama Stanisława lubiła maczać zaś ogórki kiszone w pachnącym, ciekłym miodzie. Ojciec Franciszek pod ręką miał miodówkę, "na mocnych procentach". Pszczołami Kostrzewscy zajmują się już od trzech pokoleń.
Kostrzewscy z Wasylowa. Pszczelarze trzech pokoleń
Familia Kostrzewskich. Stanisława Kostrzewska z najmłodszym synem Kazimierzem, obok jej mąż Franciszek. Ten chłopak w marynarskim mundurku to Zygmunt, obok jego brat Henryk. Stojąca po lewej, to "pani Marta z Poturzyna " wywieziona na przymusowe roboty przymusowe do Niemiec

Przed wojną, pszczoła na tych terenach była bardziej czarna niż obecnie. Bardziej rojna, zadziorna, odporniejsza na mróz, ale mniej miododajna. Pochodziła z rasy środkowo-europejskiej. I była prawie wiecznie głodna, bo cukru na dokarmianie było niewiele.

 – Pszczelarz dostawał 2 kilogramy cukru na rodzinę pszczelną na podkarmienie na zimę. Cukier wymieszany był z trocinami dębowymi lub piachem, a potem dodano kolejny sposób. Zabarwiano go błękitem metylowym, aby nie stał się przedmiotem spekulacji. Dokarmianie pszczół nie było jeszcze wtedy tak popularne, niesłusznie – opowiada Zygmunt Kostrzewski, podpułkownik lotnictwa wojskowego, a od ponad czterdziestu lat z górą – pszczelarz. 

Mówi, że od czasu, kiedy jego dziadek Józef zajmował się pszczelarstwem, wiele się zmieniło. Choćby gatunki hodowanych pszczół. Dziś są mniej rojne, bardziej miodne.

 – Ja osobiście hoduję pszczoły południowe, odmianę karpatkę – mówi pan Zygmunt.

 

Rodem z Poturzyna

Kostrzewscy pochodzą z Poturzyna. Tam w dworze Włodzimierza Rulikowskiego, jako owczarz pracował dziadek pana Zygmunta – Józef Kostrzewski.

 – Dziadek Józef był takim wiejskim weterynarzem. W okolicy leczył zwierzęta gospodarcze. Umiał i wykastrować samca i odebrać poród od samicy. Jak trzeba to i kobietom potrafił doradzić, jakich ziół mają zażywać – opowiada Zygmunt Kostrzewski.

To na dworze u Rulikowskich Józef Kostrzewski zetknął się z pszczelarstwem.  Włodzimierz Rulikowski był bowiem zaangażowanym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Pszczelarzy. Reprezentował polskich pszczelarzy na XI Międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim w Paryżu (10-18 sierpnia 1937 roku).

 – Włodzimierz Rulikowski był też autorem artykułów na tematy pszczelarskie, publikowanych między innymi w "Pszczelarzu Polskim i Ogrodzie". Czytałem jego publikacje na temat badań nad psychologią pszczoły. W tym czasopiśmie opublikował też szczegółowe sprawozdania z przebiegu kongresu w Paryżu. Prace pana Rulikowskiego świadczą, że był on człowiekiem dobrze wykształconym, znającym dogłębnie zagadnienia pszczelarstwa i z dużą wprawą władającym piórem. Generalnie był postępowym gospodarzem. W swoich dobrach miał poletka doświadczalne – mówi pan Zygmunt.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Módl sięTreść komentarza: Jeśli masz w sobie bojaźń Bożą to módl się by Bóg Ci wybaczył te bluźnierstwa (bo mogą one dotknąć Ciebie). Pomódl się też o wybór właściwej osoby i przyjmij ten wybór z pokorą i wdzięcznością.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:54Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: ErudycjaTreść komentarza: To prawda - nie jest to erudyta pierwszego sortu. Prawdą jest też, że to jedyny radny, który się wypowiadał 😁 Pozostali w niezbyt wyszukanych słowach tylko chwalili dokonania - to taka klasyczna maszynka do głosowania. Dzisiaj to chodzi o wybór, czy chcemy w naszej gminie coś zmienić czy też mamy trwać w układzie trawiącym od wielu lat gminę. WŁĄCZ MYŚLENIE I GŁODUJ Z GŁOWĄ !!!Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:48Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miałem wątpliwą przyjemność osobiście poznać doktora Ż. Przed sądem w pierwszej kolejności powinni stanąć ci, co mu dali dyplom.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub./Zamość: Pacjent wygrał odszkodowanie, ale musi dopłacić do sprawy. Interweniuje Rzecznik Praw PacjentaAutor komentarza: pixiTreść komentarza: "tabletki z wyciągiem z CITES" :-), :-) Co wy w tej redakcji bierzecie. CITES to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Gdzie można kupić tabletki z wyciągiem konwencji?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:07Źródło komentarza: Na granicy towar krąży. Przemytnicy nie próżnująAutor komentarza: !Treść komentarza: No to teraz Jozek Kuropatwa będzie miał problemy Niech płaci ze swojej kieszeni,Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala pozwała SPZOZ. Domaga się m.in. przywrócenia na stanowiskoAutor komentarza: pacjentTreść komentarza: Czy ówczesny ordynator oddziału chirurgii nie był przypadkiem biegłym sądowym i nie wydawał opinii dla tego tzw. Sądu?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 10:23Źródło komentarza: Tomaszów Lub./Zamość: Pacjent wygrał odszkodowanie, ale musi dopłacić do sprawy. Interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta
Reklama
Reklama