Hrubieszowskie: Kasa dla gospodyń z rejestru

  • 19.12.2018, 06:00
  • par
Hrubieszowskie: Kasa dla gospodyń z rejestru
Około 60 gospodyń z powiatu hrubieszowskiego uczestniczyło w spotkaniu poświęconym nowym zasadom powoływania kół, prowadzenia przez nie działalności gospodarczej oraz o możliwościach pozyskiwania dotacji na działalność statutową kół.

Spotkanie zorganizowało Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Hrubieszowie. Odbyło się 10 grudnia w Starostwie Powiatowym. Głównie było poświęcone ustawie o kołach gospodyń wiejskich, która obowiązuje od końca listopada br. Nowe przepisy umożliwiają KGW uzyskanie osobowości prawnej, prowadzenie działalności zarobkowej i pozyskiwanie dotacji. Ale w danej wsi będzie mogło działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich. Te już działające do końca grudnia mogą się zarejestrować we właściwym Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich określa zasady, które pozwolą kołom gromadzić majątek i prowadzić działalność gospodarczą. Koła mogą przyjmować darowizny, spadki i zapisy, a także korzystać ze zbiórki publicznej. Majątek KGW może powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej czy z dochodów z majątku koła. Ważne jest to, aby dochód z działalności KGW był przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła. Nie mogą go podzielić między siebie członkinie koła.

Koło gospodyń wiejskich będzie działało na podstawie przepisów nowej ustawy, jeżeli wcześniej zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą wpisu do tego rejestru koło nabywa osobowość prawną. Dana wieś może być siedzibą tylko jednego KGW. To ograniczenie nie będzie miało zastosowania do kół, które już działają w oparciu o dotychczasowe przepisy.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe