Hrubieszów, Tomaszów Lubelski: W obronie "Wiktora" i "Rysia"

  • 25.12.2018, 08:00
  • Leszek Wójtowicz
Hrubieszów, Tomaszów Lubelski: W obronie "Wiktora" i "Rysia" Z żądaniem zmiany nazwy tej ulicy wnioskowali do radnych członkowie Ogólnopolskiego Ruchu Obywatele RP.
Zamojscy działacze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaapelowali do radnych Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego o odrzucenie wniosku Fundacji Wolni Obywatele RP o zmianę nazw ulic Stanisława Basaja "Rysia" i Zenona Jachymka "Wiktora".

Z żądaniem zmian nazw ulic Stanisława Basaja "Rysia" i Zenona Jachymka "Wiktora" wnioskowali 22 listopada do radnych obu miast członkowie Ogólnopolskiego Ruchu Obywatele RP. Powód? Według nich, obaj odpowiedzialni są za śmierć Ukraińców w Sahryniu i sąsiednich wioskach w marcu 1944 r. "Członkowie AK i BCh dopuszczali się zbrodni wojennych na osobach cywilnych, zbrodniczych podpaleń, gwałtów i torturowania cywilnych osób. Dlatego honorowanie ich w przestrzeni publicznej uważamy ze rzecz naruszającą normę współżycia społecznego, godząca w godność i dobro wszystkich obywateli" – napisali Obywatele RP.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Zamościu. W listach do burmistrzów Hrubieszowa Marty Majewskiej i Tomaszowa Lub. Wojciecha Żukowskiego członkowie zamojskich struktur związku proszą o odrzucenie wniosku w sprawie zmiany nazw ulic. "Zarząd wyraża stanowczy protest wobec takiej formy negowania decyzji lokalnej społeczności Zamojszczyzny, która dla przypomnienia bohaterów walk o wolną Polskę i suwerenność ojczyzny zdecydowała o nadaniu nazw ulicom, negowanych przez fundację (chodzi o Fundację Wolni Obywatele RP, wspierającą działania ruchu Obywatele RP – przyp. red.), która takim postępowaniem potwierdza nieznajomość potwierdzonej m.in. przez IPN bohaterskiej działalności naszych, wspomnianych wyżej bohaterów" – czytamy w uchwale Zarządu Okręgu ŚZŻAK.

Takiego samego zdania są przedstawiciele środowisk kresowych, w tym Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. Przypominają, że Lwowska Rada Obwodowa postanowiła, że 2019 r. będzie rokiem Stepana Bandery

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
antybanderyzm
antybanderyzm 30.12.2018, 13:13
Tak dla jasności dla tych, co dzielą społeczeństwo na bezpiekę i bohaterów, to o ile dobrze wiem, Basaj zakładał lokalne struktury MO w powiecie Hrubieszowskim. Nieumniejszając zasług Basaja. Na takie funkcje ochoczo się również pchali Ukraińcy do tego stopnia ze MO likwidowało posterunki MO obsadzone przez Ukraińców. Ukraińcy pewnie mieli nadzieje na 3 wojnę światową, dlatego najbezpieczniej czuli się w strukturach zmilitaryzowanych. Tak na dobrą sprawę porównać pod względem ilości ofiar Katyń, którego rocznica jest rokrocznie uroczyście obchodzona przez wszystkie rządy z ilością ofiar Galicji i Wołynia to zaskakującym dla mnie jest tak silne wsparcie Ukrainy w różnych dziedzinach zarówno rolnictwie, jak i infrastrukturze drogowej oraz masowy napływ pracowników i studentów w ostatnich latach. Jak ktoś chce szerzej poczytać, to polecam publikacje z sieci.>Doc. dr Andrzej Wawryniuk >UKRAIŃCY Z POWIATU HRUBIESZOWSKIEGO I TOMASZOWSKIEGO WOBEC PRZESIEDLEŃ.
hetman
hetman 26.12.2018, 22:00
Nasi bohaterowie są dla partii postsolidarnościowych kulą u nogi .Ich myślenie , rządzenie to brak rozsądku i znajomości prawdziwej historii . Wolą lansować miernoty które im pasują ,bo nasze społeczeństwo nie grzeszy rozumem, i inteligencją.Ukraińcy nigdy nie byli i nie będą cywilizowani .Ich mentalność to prymitywny sposób życia . Jak takich durniów będziemy mieć w rządzie i lokalnych cymbałów to czeka nas powolny koniec .
roman2
roman2 26.12.2018, 16:56
do jasnowidzący- masz rację IPN odbuduje nielegalnie postawiony pomnik w Hruszowicach . Są już nazwy placów i ulic w Lublinie . Tablica na Uniwersytecie Wrocławskim itd. No słynne podejście Zamojskiej Prokuratury do skargi naszego Wojewody . Brak słów .
jasnowidzący
jasnowidzący 26.12.2018, 16:33
Już wiadomo kto za tym stoi ,zdrajcy Polski szabrownicy oszołomy, cwaniacy i przy***sy amerykanów .Jak tak dalej będzie u nas to Banderowcy będą mieć swoje ulice na Lubelszczyżnie .Ich bohaterowie to banda zwyrodniałych psychopatów ,pokazali jak z ludnością się rozprawić w latach 40 XX wieku. Nasz rząd w razie czego ucieknie tak jak było 1939.Historia lubi się powtarzać .
roman2
roman2 26.12.2018, 13:34
Obywatele RP - tylko nikt nie pisze że prowodyrem pisma jest redaktor IGOR ISAJEW UKRAINIEC . teraz widzicie jakich mamy obywateli RP.. Dziwi mnie tylko że Poseł RP nie reaguje dalej - w Warszawie tylko na swoim podwórku . Postępujący banderyzm faszyzm w ua nie jest tępiony tylko tolerowany w imię ,,? Śmiejemy się z zachodu o ich głupocie w imię tolerancji a u siebie robimy to samo a nawet więcej !!! Wspomnę tu o Ambasadorze RP w Kijowie p , piekle - niech go pochłonie że zrobił przez 2lata więcej krzywdy RP niż zabory rosyjkie !!!! ???
KM
KM 26.12.2018, 10:45
Dlaczego mamy zmieniać Polskich bohaterów na jakieś beznadziejne nazwy , bo co duża ilość Ukraińców jest w Tomaszowie i ich to boli .
DR  HAB  HISTORII
DR HAB HISTORII 26.12.2018, 10:37
Każdy system ma dwie strony medalu .Polska partyzantka jest tego przykładem. Ludność w tamtych latach była ciemna i manipulowana przez wszystkie grupy polityczne i kościół.Partyzanci RYŚ i WIKTOR zastosowali taktykę obroną adekwatną do przeciwnika z UPA .Najlepszą obroną jest atak. Polski rząd dziś nic nie reaguje na odradzanie się nacjonalizmu ukraińskiego ,tylko szuka wrogów wśród swoich .Przykład napływu osób z Ukrainy do pracy .Oni już się panoszą , a nie są u siebie . Ślepota władz i brak reakcji to porażka POLSKI na arenie politycznej Europy .
zzz
zzz 26.12.2018, 09:46
Niech ci obywatele RP najpierw zobaczą co wyrabiali na Zamojszczyźnie ich bohaterowie, pod dowództwem Mikołaja Lachowskiego, Kata Zamojszczyzny w latach powojennych, i dlaczego musiał uciekać z Polski. Koniec ulic i pomników dla takich jak on, Najwyższy czas na zmiany.
observer
observer 25.12.2018, 23:53
do jjj - nie wiesz chyba, co to jest komuna. Bo komuna to nie PZPR, tylko system sprawowania władzy. Tak więc teraz też mamy komunę z zadatkami na dyktaturę. A jeżeli chodzi o meritum - zapomniałeś/zapomniałaś, że istnieje kolor szary, nie tylko biały i czarny. To też dotyczy tamtych lat i ludzi. A że nie żyliśmy wówczas - to powinniśmy uszanować prawdę historyczną, niezależnie jak bolesną.
jjj
jjj 25.12.2018, 10:35
Komuna coraz bezczelniej podnosi swój odrażający łeb.

Pozostałe