Zamość: Szpital "papieski" w czołówce rankingu Rzeczpospolitej

  • 14.12.2018, 15:24 (aktualizacja 15.12.2018, 05:57)
  • Ryszard Pankiewicz, zastępca dyrektora ds. Strategii Rozwoju, Marketingu i Komunikacji
Zamość: Szpital "papieski" w czołówce rankingu Rzeczpospolitej Fot. Archiwum
Kolejny już rok z rzędu Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu zajmuje czołowe lokaty w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Tym razem placówka znalazła się na podium w kategorii: Sieć Szpitali Poziom III, a także w pierwszej dziesiątce najlepszych szpitali w kraju. Zdobyła również tytuł Wicelider w Województwie Lubelskim.

13 grudnia br. w dzienniku „Rzeczpospolita” opublikowano wyniki tegorocznego rankingu „Złotej Setki Szpitali” w Polsce, w którym Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, zdobył 2 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji najlepszych Szpitali w kategorii: Sieć Szpitali Poziom III (awans o jedno miejsce w porównaniu do roku ubiegłego) . Oprócz tego w porównaniu do 2017 r. utrzymał 2 miejsce w kategorii najlepszych szpitali na Lubelszczyźnie. W klasyfikacji szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych Szpital uplasował się ponownie na 7 miejscu w Polsce. Tym samym Szpital potwierdził wysoką i ugruntowaną pozycję wśród najlepszych szpitali w kraju.

W rankingu uczestniczyło 207 szpitali z całej Polski, w których leczono ok. 60% pacjentów w Polsce. Należy podkreślić, że jest to reprezentacja szpitali spośród ok. 800 placówek medycznych w kraju, która odważyła się porównać i ocenić przez ekspertów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie, jednostki podległej Ministerstwu Zdrowia. Oceniano, m.in.: zarządzanie szpitalem, jakość usług medycznych i opiekę nad pacjentem, certyfikaty jakości, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg. Ranking w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych wygrał przedstawiciel Lubelszczyzny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

W klasyfikacji: Sieć Szpitali Poziom III oraz szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych nasz Szpital zdobył 858, 88 pkt. (w ubiegłym roku 881 pkt.) Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów.

Na uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie w imieniu Szpitala wyróżnienia odebrał dyrektor Andrzej Mielcarek.

Jak podkreśla „Rzeczpospolita” w jednym z artykułów poświęconych rankingowi jednym z wyróżników naszego Szpitala jest Oddział Kardiologiczny: „Jak się okazuje, tutejszy oddział kardiologii, którym od początku jego istnienia, czyli 1994 r., kieruje dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok, to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do leczenia zawału. Oddział zajął 12. miejsce w Polsce w plebiscycie popularnego tygodnika, a pod względem liczby wykonanych anglioplastyk oraz angioplastyk w zawałach uplasował się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w kraju. Tym samym znalazł się wśród krajowych liderów, takich jak ośrodki w Zabrzu, Krakowie czy Aninie. W dodatku oddział niebawem ma powiększyć się o trzy kondygnacje i nowoczesne sale kardiologiczne, kardiochirurgiczne i hybrydowe”.

Szpital Wojewódzki w Zamościu w rankingu „Bezpieczny Szpital Przyszłości” zajmował wielokrotnie miejsca w czołówce szpitali w kraju. Największy sukces Szpital odniósł w 2011 r. zdobywając tytuł Najlepszego Szpitala w Polsce w tym rankingu.

W piętnastoletniej historii rankingu Szpital zajmował już m.in.: dwukrotnie 2 i 4 oraz 3 miejsce. Ponadto w latach 2006-2009, 2011, 2012 i 2016 Szpital był sklasyfikowany jako Najlepszy Szpital na Lubelszczyźnie. Oprócz tego w 2002 r. Szpital został wyróżniony Najlepszym Szpitalem w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Ponadto, w 2015 r. Szpital zdobył wyróżnienie dla Najlepszego Szpitala w kraju w kategorii zarządzanie w ramach przeprowadzonego badania - System benchmarkingu szpitali „Portrety szpitali-mapy możliwości”. Projekt, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, przeprowadzony był dla szpitali, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. W 2014 r., w tym samym badaniu, szpital był uhonorowany tytułem Najlepszego Szpitala na Lubelszczyźnie.

Ryszard Pankiewicz, zastępca dyrektora ds. Strategii Rozwoju, Marketingu i Komunikacji
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ala
Ala 27.12.2018, 16:20
Szpital w którym bardzo długo czeka się na wizyty u specjalistów, którzy szybko zbywają pacjentów i bardzo długo na badania.
Zamoscianka
Zamoscianka 23.12.2018, 14:17
W roku ubiegłym mój syn prysnął sobie do oka odmrażacz do szyb, zdarza się. Pojechaliśmy do szpitala a konkretnie na oddział okulistyczny. Pani dr kazała iść do Poradni, w poradni lekarka powiedziała, że musimy wrócić na oddział bo to wypadek. Wróciliśmy na oddział, powtórzyliśmy słowa tej lekarki "z dołu". Otrzymaliśmy odpowiedź od pani T. że nie wie kiedy nas przyjmie, możemy czekać, ale ile - tego nikt nie wie. Syn cierpiał gehennę, oczy żywo czerwone, z ropą, ból nieziemski.. Inny pacjent podpowiedział żeby jechać na Polną, tam są okuliści prywatnie, no bo koniec grudnia... Niestety nie przyjmował żaden, byli na urlopach. Pojechaliśmy pod inny adres prywatny też nie było nikogo. Znajoma okulistka była na wczasach
za granicą. Syna przyjął okulista na Kilińskiego, prywatnie, ale nie o to chodzi. W szpitalu też chcieliśmy oficjalnie zapłacić za wizytę, nie zgodzili się. Od 8 rano do 13 szukaliśmy pomocy. O 13.30 okulista z Kilińskiego, bardzo miły, wypisał leki i dał zwolnienie na tydzień bo oczy były bardzo chore. Do tej pory żałuję, że nie zgłosiłam tego faktu ordynatorowi, który jest super lekarzem i zacnym człowiekiem.
 pacjent
pacjent 23.12.2018, 12:44
To jest chichot historii w tym szpitalu a szczególnie w przychodniach zaczyna panować średniowiecze lekarz pan i władca byłem w poradni okulistycznej u pani doktor ani komunikacji ani leczenia choroby tylko na odwal
pacjent
pacjent 17.12.2018, 18:01
Poradnia okulistyczna tragedia lekarz przyjmujący o godz.7 .30 zaczyna przyjmować o godz po 9 . a w czasie przyjmowania wychodzi na 1 godz znieczulica to jest sztuczny tłok nie zwracając uwagi że w kolejce są bardzo starzy i schorowani pacjenci
Alina
Alina 17.12.2018, 15:50
Najlepszy niby w czym? chyba w wykańczaniu pacjentów. A już SOR i wewnetrzny z nefrologia przoduja. Lekarze nie dbają o pacjenta nie zależy im do tego można dostać w prezencie jakąś bakterie lub na miejscu sepsa.
Że nad tym nie ma jakieś kontroli. Kto ocenia te szpitale? Może by tak pytać zwykłych pacjentów.
z żalem
z żalem 16.12.2018, 09:43
Jasne, widać, że w tym szpitalu najważniejsza jest strategia rozwoju, marketing i komunikacja . I nawet jest od tego dyrektor, autor tej powyższej propagandy sukcesu...A pacjent? Najlepiej, żeby nie było go wcale,,Bo może popsuć rankingi,,,,,
o, zgrozo!
o, zgrozo! 16.12.2018, 08:56
Niestety, nie mogę potwierdzić, to pacjentów i ich rodziny należałoby pytać, jaki jest ten szpital. A z moich doświadczeń wynika, że jest raczej firmą, a nie placówką dla pacjenta.Wrażenie jest takie, jakby pracownicy szpitala nie byli dla nas-pacjentów, lecz odwrotnie...A panowie lekarze ( nie wszyscy) to już na full traktują szpital niczym prywatny folwark ..I tylko pacjentom prywatnym, tzn, takim, którzy leczą się u nich prywatnie, mogą załatwić miejsce w szpitalu i w miarę ludzkie traktowanie.Tragedia, jeśli chodzi o opieke nad seniorami, 3 dni po operacji( w trybie naglym)pan ordynator chirurgii wysyla pacjentkę w stanie cięzkim do domu, twierdząc, że chirurgicznie jest w porządku...a może nie chciał psuć statystyki umieralności na swoim odddziale,
Z Zamościa
Z Zamościa 16.12.2018, 07:51
Spzital boi sie konsekwencji nie leczenia pacjentów i wyplaty odszkodowań dlatego załatwił sobie dobry artykuł w gazecie tylko obawiam siw ze tej rzeźni juz nic nie pomoże!!!moze w końcu ktoś sie wezmie za nich i zrobi porzadek....bo to co sie tam dzieje jest nie dopomyslenia
Pacjent
Pacjent 15.12.2018, 22:05
Jezeli on jest w czołówce to jak wyglądają inne??
karchut m
karchut m 15.12.2018, 16:34
Ktoś z redaktorów KZ był leczony lub z jego rodziny .O tym można mieć obiektywizm . Pozdrawiam zdrową redakcję KT ,liczę im nie chorować .
Chora
Chora 15.12.2018, 13:08
To chyba jakiś żart. Byłam nie polecam, prawie mnie wykończyli, sor najgorszy olewaja pacjentów i wmawiają im ze symulują
Dzidek
Dzidek 15.12.2018, 11:39
Smutny żart, umieralnia.
Umierająca
Umierająca 15.12.2018, 09:24
Najlepszy szpital?! No błagam!!! Ten szpital zająłby pierwsze miejsce w rankingu NAJGORSZYCH szpitali w Polsce!!! Jedna wielka niekompetencja, zarozumiałość, wmawianie na siłę choroby psychicznej i olewanie pacjentów ciepłym moczem. Chcesz się wykończyć to idź do szpitala na Kana Pawła. Oni pomogą się wykończyć zwłaszcza na SOR. Zamiast leczyć wysyłają do szpitala psychiatrycznego bo nie chce im się badać pacjenta, więc zamiast szukać przyczyny złego samopoczucia i postawić poprawną i konkretną diagnozę łatwiej jest im z pacjenta zrobić wariata i umieścić go w psychiatryku w Radecznicy…
Świadek
Świadek 15.12.2018, 09:17
Dostańcie się na SOR to Wam się życia odechce, taki to super szpital, drakę jakąś sobie robią z tymi rankingami. Niższy personel to buractwo i hamstwo.
Fiki
Fiki 15.12.2018, 09:09
Maja anestezjologa co nie umie podac znieczulenia ogolnego i caly porod - cesarskie ciecie wszystko pacjentka czula- slyszala co mowia lekarze.
Cichy
Cichy 15.12.2018, 23:54
Z tego co mi wiadomo to znieczulenie ogólne to nie jest uśpienie pacjęta, więc pacjęt jest przytomny i wszystko słyszy.
Aga
Aga 18.12.2018, 14:50
Znieczulenie ogólne to jest uśpienie PACJENTA
Umierająca
Umierająca 17.12.2018, 17:43
Ale pacjentka przy znieczuleniu ogólnym nie powinna nic czuć, a z tego co przeczytałam w komentarzu, organizm pacjentki nie zareagował prawidłowo na znieczulenie i pacjenka czuła wykonywane na niej cesarskie cięcie a nie powinna nic czuć.
zdrowy
zdrowy 15.12.2018, 08:42
Coś tu nie jest prawdą ,ranking , gazeta ,opinia pacjentów .Kto tam się leczył wie jak jest .Łapówki ,niedbałość o pacjenta ,błędy lekarskie .Czy żaden dziennikarz nie był w szpitalu jako pacjent
?Gdzie prawda a propaganda sukcesu szpitala .
Aaaassss
Aaaassss 15.12.2018, 07:11
Faktycznie to jakiś głupi żart!!! Sto razy lepszy jest szpital w Biłgoraju.
Piekna
Piekna 15.12.2018, 03:31
To sa chyba jakiws zarty...ten szpital jest najgorszy a NIE najlepszy!!!!!ta nikt sie nie przejmuje pacjentami ludzie umieraja wychodzac ze szpitala!to jest rzeźnia nie spzital
tomek