Gm. Adamów: Byle do wiosny. Tężnia w Jacni nieczynna

  • 15.12.2018, 10:00
  • ak
Gm. Adamów: Byle do wiosny. Tężnia w Jacni nieczynna Fot. UG Adamów/Archiwum
Cieszyła się przez cały sezon ogromnym powodzeniem, ale właśnie została zamknięta. Tężnia solankowa w Jacni zostanie ponownie uruchomiona dopiero wiosną.

Przypomnijmy, że tężnia została otwarta jesienią, we wrześniu. Od tamtej pory z inhalacji na świeżym powietrzu korzystać mogli mieszkańcy i odwiedzający Jacnię turyści. Tężnia jest bowiem ogólnodostępna. Znajduje się tuż przy parkingu, obok siłowni zewnętrznej nad zalewem. Są przy niej ustawiono ławeczki, na których można wygodnie usiąść.

To konstrukcja z drewna i gałęzi, po których spływała pompowana ku górze solanka, czyli woda z dużą ilością jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu.

Kiedy przyszła jesień i pierwsze większe chłody, tężnia została zabezpieczona przed zimą i niskimi temperaturami. Przerwa w jej działaniu jest konieczna ze względów technicznych. Na ponowne uruchomienie trzeba poczekać do wiosny.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe