Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:41
Reklama

Zamość: 13 grudnia. Pamiętamy. Obchody rocznicy wprowadzenia stawu wojennego

Jutro 13 grudnia. Kolejna, 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystości z tej okazji organizuje zamojski oddział Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Zamość: 13 grudnia. Pamiętamy. Obchody rocznicy wprowadzenia stawu wojennego

W programie planowanych na czwartek uroczystości znajdzie się m.in.  „Rekonstrukcja 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Zamościu”. Wydarzenie objęli honorowym patronatem prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz  przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król.

Obchody mają się rozpocząć o godz. 15 na Rynku Solnym w Zamościu. Na początek zrekonstruowane zostaną wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Tę część przygotowują uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie oraz młodzież z zamojskich szkół. O godz. 17 w kościele Redemptorystów pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza za ojczyznę i internowanych w stanie wojennym. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup Mariusz Leszczyński. Na godz. 18 zaplanowano koncert religijno-patriotyczny „Abyśmy byli jedno".

Dopełnieniem obchodów będą uroczystości planowane na niedzielę (16 grudnia) w Tarnogrodzie. O godz. 10.30 zbiorą się poczty sztandarowe, o godz. 11 odbędzie się msza w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie pod przewodnictwem ks. Rudolfa Karasia, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Starym Bidaczowie. Po nabożeństwie zaplanowano przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy, górnika zamordowanego w kopalni „Wujek”. Z kolei o godz. 13 w Tarnogrodzkim Domu Kultury odbędzie się program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie oraz Zespołu Wokalnego Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysztof Mróź 12.12.2018 20:57
Nie dajmy sie ogłupić propagandzie pisowsko- ipeenowskiej. Zdecydowana większość Polek/Polaków poparła stan wojenny. Pamiętajmy ze po tamtej stronie stali też obecni pisowcy. ************************ W dniu 13 grudnia 2008 roku, podczas manifestacji wspierającej Pana Generała, zostało odczytane przesłanie które zostało przekazane mediom. Panie Generale! Niech Pan spojrzy, ilu nas dzisiaj tu jest! Ilu ludzi tu dzisiaj przyszło, a nawet przyjechało z najdalszych zakątków kraju, nie bacząc na uciążliwą podróż, pogodę, stan zdrowia. Spotkaliśmy się tutaj, żeby wyrazić Panu uznanie i złożyć swoisty hołd. Nie dlatego, że komukolwiek z nas przypadł szczególnie do gustu stan wojenny. I nie dlatego, że podobały nam się SKOTY na ulicach, cisza w telefonach i godzina policyjna. Jesteśmy tu dzisiaj, bo rozumiemy. Dwadzieścia siedem lat temu wszystkich nas ogarnęły strach, i przygnębienie. Po latach te emocje przycichły, a coraz większej mocy nabiera pytanie: „co by było, gdyby…” Co by było, gdyby nie powstrzymał Pan wtedy narastającego chaosu i radykalizacji nastrojów? Jakie rozkazy otrzymałyby stacjonujące w naszym kraju wojska radzieckie? A jakie nasi żołnierze? Kto pierwszy w piwnicy zacząłby napełniać butelki benzyną, a kto pierwszy skrzyknąłby sąsiadów, żeby powiesić innego? I kiedy i jak to by się skończyło? Ile zer miałyby szacunkowe liczby ofiar? A w czym byśmy mierzyli ból i rozpacz ocalałych? Rzadziej zadajemy sobie pytanie, co Pan czuł, podejmując tę właśnie decyzję? Z czym Pan się zmagał? Jak Pan widział przyszłość swoją i naszą? Jaki Pan miał wybór? I kto inny wziąłby na swoje barki ciężar odpowiedzialności za kraj i jak by go niósł? Jesteśmy tu dzisiaj, bo rozumiemy. Jesteśmy tu dzisiaj, bo ogarnia nas złość, gdy widzimy, jak Pana opluwają i poniewierają Panem. Bo czujemy szacunek, gdy widzimy, z jaką godnością przez lata znosi Pan konsekwencje decyzji, którą Pan musiał podjąć. Godnością -wartością tak obcą dzisiejszej klasie politycznej! Dziękujemy, Panie Generale! https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/26/geneza-stanu-wojennego-1981_historia-bez-ipn/

Polacy 13.12.2018 09:10
nie łżyj i nie szkaluj Polaków. Tacy jak Urban to nie Polacy, ewentualnie POlacy

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama