Gaudium, czyli moc radości

  • 11.12.2018, 20:48 (aktualizacja 11.12.2018, 21:01)
  • tomt
Gaudium, czyli moc radości fot. tomt
Oprawa godna wielkich wydarzeń międzynarodowych, Święty Mikołaj z prezentem dla każdego i radość, która zobowiązywała ze względu na organizatorów. VIII Turniej Mikołajkowy Miast Partnerskich w halowej piłce nożnej na długo pozostanie w pamięci jego uczestników i kibiców.

Ogromne wrażenie zrobiła już sama uroczystość otwarcia zmagań. Odśpiewana z pietyzmem "Nie umarła jeszcze Ukraina" splotła się w bliskim rytmie serc z chóralnym "Jeszcze Polska nie zginęła". Goście ze Wschodu usłyszeli też słowa wsparcia i otuchy w związku z agresją rosyjską. Chwilę później halę we władanie (i to dosłownie) wzięła Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość, która swoją interpretacją pieśni patriotycznych, sprawiła, że niejednemu wśród obecnych zaszkliły się oczy. Po kilkunastu minutach, z błogosławieństwem samego Świętego Mikołaja, w trzech halach rozpoczęły się emocje piłkarskie, trwające bez mała sześć godzin.  

 

 – Po raz pierwszy gościliśmy aż cztery zespoły ukraińskie. Uhnów przy granicy z Polską dzieli od Kijowa ponad 500 km, więc jak widać, nasz turniej na Ukrainie ma spory rozgłos. Przyświecała nam idea zorganizowania rozgrywek, którym patronowałby Święty Mikołaj, czyli wspaniała postać ucząca tego, że warto dawać siebie innym. Żadna z drużyn nie płaciła wpisowego, natomiast każda wróciła do domu obdarowana. W ten sposób chcieliśmy nadać nauce Świętego Mikołaja wymierność. Drugim ważnym celem, który nam przyświecał, było wychowanie w duchu patriotycznym. Stąd też hymny narodowe, odśpiewanie wszystkich zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", piękny koncert patriotyczny Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu i medale nawiązujące swoją stylistyką do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chciałbym podkreślić, że ten turniej to zasługa bardzo wielu osób, które włożyły w jego organizację swoje serce. Osobne podziękowania kieruję do pani Małgorzaty Farion, która była głównym koordynatorem wydarzenia i jak podkreślali uczestnicy – wywiązała się ze swego zadania wyśmienicie – podsumował turniej Prezes DKS Gaudium Zamość ks. Tomasz Winogrodzki.

 

 Znakomitą organizację turnieju podkreślały zarówno kluby polskie, jak też goście z Ukrainy.

 – Tak naprawdę to brakuje mi słów... Dzięki zaproszeniu organizatorów przywiozłem chłopaków z Uhnowa, Ostrowa, Bełza, Waręża, tuż przy granicy z Polską. My po prostu jesteśmy szczęśliwi. To małe miejscowości i dla tych dzieci to niesamowite przeżycie. Zobaczyli przepiękny Zamość, grali ze znakomitymi drużynami, wrócili z prezentami. Myślę, że zapamiętają ten turniej do końca życia – powiedział nam wzruszony opiekun Arsenalu Ulhów – Wiktor Turij, puentując turniej zorganizowany przez DKS Gaudium Zamość.

 

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym i e-wydaniu.

tomt

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe