Zamość: ''TACY SAMI''. Wyjątkowy projekt trójki licealistek z I LO

  • 6.12.2018, 15:08 (aktualizacja 06.12.2018 15:22)
  • bw
Zamość: ''TACY SAMI''. Wyjątkowy projekt trójki licealistek z I LO
Są młode, ambitne i chcą zmieniać rzeczywistość. W październiku ruszył projekt "TACY SAMI" trzech licealistek z I LO, które walczą ze stereotypami, szczególnie wśród młodych ludzi. ''TACY SAMI'' zostało zgłoszone do olimpiady ''Zwolnieni z Teorii''.

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada dla studentów i licealistów do tworzenia autorskich inicjatyw i projektów społecznych, mających zmienić nasze otoczenie na lepsze. Jej uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności nawiązywania partnerstwa, zarządzania oraz pracy w zespole. W ubiegłej edycji trójka licealistów z Zamościa  z "Nie jestem byle kim" zdobyła główną nagrodę "Złotego Wilka". Teraz kolejni próbują swoich sił próbują uczennice klasy 1 ''I'' z I LO w Zamościu.


Monika Samulak, Daria Skowyra, Ewelina Kawa wystartowały właśnie z projektem "TACY SAMI".  Walczą ze stereotypami i uprzedzeniami i pokazują, że przecież wszyscy jesteśmy...tacy sami. 

Uczennice I LO stwierdziły, że powalczą ze stereotypami, ale na swój, pomysłowy sposób. Nazwę projektu "TACY SAMI" zaczerpnęły z piosenki Lady Pank o tym samym tytule. 

- Stereotypów jest mnóstwo, nawet wśród młodych ludzi. Wygląd, status społeczny, niepełnosprawność, a nawet posiadanie tatuaży. Z początku nie znając siebie same najpierw postrzegałyśmy się pod kontem stereotypów. Jak śpiewało Lady Pank: `"Tacy sami, a ściana między nami". Może nam uda się tę ścianę chociaż częściowo przebić.  - mówi Monika Samulak

Licealistki stwierdziły, że powalczą ze stereotypami, ale na swój, pomysłowy sposób. W październiku I LO zorganizowała już wyjątkowy kiermasz ciastek.  W sobotę, 1 grudnia, podczas powitania zimy z Radiem Zet na zamojskim Rynku zorganizowały sondę uliczną dotyczącą stereotypów. 

- Zapytałyśmy ludzi w różnym wieku, czy w swoim życiu kierują się stereotypami. Większość powiedziała, że nie, jednak byli tacy, którzy przyznali, że kierują nimi stereotypy. Poznałyśmy też historię ludzi, którzy sami w młodości zostali dotknięci bolesnymi stereotypami i uprzedzeniami, co na lata ich zmieniło - przyznała Ewelina Kawa. 

Twórczynie już planują kampanię plakatową i bilbordy w całym mieście. Chcą także dotrzeć do jak największej ilości młodzieży z cyklem wykładów i ćwiczeń, przekonując że różnice w społeczeństwie powinny, a nie dyskryminować. 

Starania licealistek wspierają prezydent Zamościa oraz dyrektor I LO w Zamościu Bożena Krupa. Walkę ze stereotypami trójki licelistek można śledzić na facebookowej stronie fb.com/pg/tacysamiILO/

Kronika Tygodnia jest partnerem medialnym inicjatywy "TACY SAMI". Projekty patronatem honorowym objął także prezydent miasta Zamość.

WIĘCEJ O PROJEKCIE W NAJNOWSZYM NUMERZE KRONIKI TYGODNIA

bw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe