Gm. Tyszowce: W Zamłyniu grają, tańczą, przedstawiają

  • 6.12.2018, 06:00
  • roh
Gm. Tyszowce: W Zamłyniu grają, tańczą, przedstawiają
W Zamłyniu (gm. Tyszowce) kobiety polubiły śpiewanie. A potem granie w przedstawieniach. Żony do śpiewania namówiły mężów. Rodzice zachęcili dzieci. Zespół "Dominanta" z Zamłynia świętuje 10-lecie działalności. Jest jedynym zespołem w powiecie utrzymywanym przez strażaków.

Po raz pierwszy na próbie spotkały się w 2008 roku. Zespół tworzyło 11 pań, głównie z Koła Gospodyń Wiejskich. Nazwały się "Ale babki". Na scenie zadebiutowały 19 stycznia 2010 roku podczas III Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Tyszowcach.

W marcu 2011 do zespołu dołączyli mężczyźni. Bo była taka potrzeba.

 – Trzeba było zaśpiewać piosenkę "Zocha". Pojawił się problem, kto ma zaśpiewać kwestię Macieja męskim głosem. Z kłopotu wybawiła nas Marysia Wiśniewska, która do śpiewania namówiła męża Andrzeja – mówi Anna Bratek.

Potem śpiewać z kobietami zaczęli inni mężczyźni. I wtedy zespół zmienił nazwę, na "Ale babki plus". Razem z innymi kołami gospodyń wiejskich, prowadzonymi wtedy przez Krzysztofa Kozaka, wystawił spektakl teatralny "Wieczór andrzejkowy u Kowalczukowej". Spektakl nagrodzony został drugim miejscem w Międzypowiatowym Przeglądzie Teatru Wsi Polskiej w Wołajowicach.

Kolejnym udanym przedsięwzięciem było widowisko plenerowe "Noc świętojańska w Mikulinie", do którego scenariusz także napisał Krzysztof Kozak. W tym przedstawieniu udział brały również inne zespoły z gminy – z Tyszowiec, Klątw, Mikulina. 

Potem jednak zespół usamodzielnił się i zmienił nazwę na "Dominanta", bardziej poważną, zaczerpniętą z terminologii muzycznej.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mniszek
Mniszek 30.01.2019, 17:39
Drogi Szwedzie, chyba pomyliłeś folklor z teatrem np. narodowym, kulturę regionalną z kulturą profesjonalną lansowaną przez państwowe instytucje oświatowe. Idąc twoim tokiem myślenia, to należałoby zlikwidować góralskie chóry i grupy KGW., podrzędne zespoły grające na weselach jak również domy kultury w gminach , powiatach. O strażackich remizach nie wspomnę. Tak , to prawda , ludzie z Dominanty nie są aktorami zawodowymi grającymi i śpiewającymi za pieniądze, ale ich autentyczność, prostota przebija czasem najbardziej utalentowanego aktora w urzeczywistnianiu prozy życia zwykłego człowieka. No, jedynie Wacław Kowalski grając Pawlaka jest nie do przebicia. Twój wpis jest nacechowany inwektywami świadczącymi o prymitywnych pobudkach i niskim poziomie kulturalnym a już na pewno o braku odróżniania jednego od drugiego, rozgraniczania wartości i ich źródeł pochodzenia. Na koniec, nikt nie pozbawił cię demokratycznego prawa wyboru gdzie chcesz być i czego słuchać. Pozdrawiam.
szwed
szwed 8.12.2018, 08:45
Dziwadła a nie artyści .Nazwa nowa tej watachy trafna to CYMBAŁY .

Pozostałe