Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 11:40
Reklama

Sitno: Relacje zebrane przez dzieci

"Setki ludzi zmarło z wyczerpania, chorób, głodu, strasznego zimna albo zostali stratowani przez innych podczas transportu. Wśród zmarłych był mój ojciec" – opowiada Janina Samulak z Sitna.
Sitno: Relacje zebrane przez dzieci
Projekcja filmu. Znalazły się w nim relacje Dzieci Zamojszczyzny.

"Zarejestrowaliśmy wywiady z uczestnikami wysiedleń w gminie Sitno, zrealizowaliśmy szereg działań, które podsumowaliśmy podczas wieczornicy patriotycznej w 100-lecie odzyskania niepodległości" – napisała do nas Katarzyna Barwińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Popławskiej w Sitnie. "Przesyłam obszerny materiał i proszę o zamieszczenie choć niewielkiej jego części".

Taka prośba nie mogła pozostać bez echa. Bo projekt zrealizowany przez SP w Sitnie jest bardzo cenny. Nosi on tytuł "Szlakiem łez". W ramach tego przedsięwzięcia zgromadzono relacje osób wysiedlonych podczas ostatniej wojny. Wywiady zostały opublikowane. Zrealizowano także film dokumentalny (m.in. na podstawie zebranych relacji), zorganizowano wystawę fotograficzną, rajd rowerowy po miejscach pamięci oraz wystawiono widowisko teatralne. 

Podsumowanie całego projektu odbyło się w budynku Zespołu Szkół w Sitnie 23 listopada.  

Spotkanie ze "świadkami historii" 

– Uczniowie na lekcjach historii uczą się dziejów Polski, ale często nie znają w wystarczający sposób losów swoich małych ojczyzn – mówiła podczas tego spotkania Monika Duras, dyrektor Zespołu Szkół w Sitnie. – Nasze działania stworzyły spójny obraz tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, który może zostać przekazany młodemu pokoleniu.

W projekcie wzięli udział uczniowie SP w Sitnie. To: Paulina GilJulia WachowskaKlaudia ŁójWiktoria WoźniakMaja MonastyrskaSandra JackowskaEryk NogasMarcin Nowak, Kamil GłowalaDominik BernatPaweł Diadia i Kacper Bohacz. Dotarli oni do świadków historii, którzy opowiedzieli o swoich – często bardzo tragicznych – doświadczeniach wojennych. Owi "świadkowie" to: Janina SamulakEugenia ZiemińskaBolesława Diadia, Helena Mnich i m.in. Stanisława Dziuba. Ich opowieści były bolesne...  

Pierwsza tzw. próbna akcja wysiedleńcza została przeprowadzona przez Niemców w dniach 6-25 listopada 1941 r. Wysiedlono wówczas mieszkańców podzamojskiego Wysokiego, Białobrzegów, Bortatycz, Huszczki Dużej, Huszczki Małej i Podhuszczki. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. okupanci rozpoczęli kolejną, tym razem ogromną (i bezprecedensową) akcję pacyfikacyjno-wysiedleńczą. Niemcy otoczyli wówczas Skierbieszów, a mieszkańców tej wsi wygnano z domów. Niebawem taki los spotkał także mieszkańców miejscowości: Lipina Nowa, Suchodębie, Sady i Zawoda oraz wielu innych wsi. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1942 r. Niemcy otoczyli Sitno. 

Tak to wspominała Helena Mnich, która dziś mieszka w pobliskim Sitnie-Kolonii (jej obszerną relację prezentowaliśmy jakiś czas temu na łamach "Kroniki Tygodnia"; w tym tekście jej fragmenty uzupełniono opowieściami zebranymi przez uczniów SP w Sitnie, które przesłano do KT). 

"Do nas uzbrojony po zęby Niemiec przyszedł raniutko. Powiedział tylko "komm". Zrozumieliśmy, że mamy wychodzić. Natychmiast. Ale dzieci były boso. Mama zaczęła tego Niemca jakoś na migi prosić, żeby pozwolił nałożyć im buty. On zgodził się. Ubrali się też rodzice. Udało się zabrać kosz z jedzeniem i m.in. pierzynę, którą mama wzięła na plecy. I tak poszliśmy" – opowiadała pani Helena. "Niemcy zjawili się też w innych domach naszej wsi". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XlTreść komentarza: Wydaje mi się że te bloki jaki całe osiedle cheweliusza to teren zalewowy i od tego trzebaby zacząć caly temat kto dół zezwolenia na budowę bloków!!!!!! Tam można pływać bloki siadają i pękają ściany.....Data dodania komentarza: 18.04.2024, 09:23Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Nie rozmiem likwidacji pociągów dalkobieżnych, gdzie obecnie działa nurt ekologiczny. Przecież transport zbiorowy jest najlepszą opcją. Dziwię się też władzom Hrubieszowa, że nie dbają o połączenie miasta z resztą Polski. Ten region znów zaczyna być odcięty. Pociąg relacji Hrubieszów- Szczecin zmienił trasę, a co najgorsze startuje o godz. 4, a według wcześniejszego rozkładu o godz. 6.50. Wcześniej pociąg wyruszając z Hrubieszowa był dość obłożony, a teraz w całym pociągu zdażą się 2-3 osoby. Niezrozumiałe są dla mnie te zmiany.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 08:30Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Deweloper padł również ofiarą własnej uległości na prośby lokatorów . Wpuścił do mieszkań bo " ludzie wynajmują mieszkania ,płacą czynsze i raty kredytu" . Tych w pierwszej kolejności skierował do notariusza . A konsekwencje są takie jak widać . Błąd po stronie dewelopera oczywisty ale i lokatorom( niektórym) to odpowiada a oni wiedzą dlaczego.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 08:11Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: DjrTreść komentarza: Kupujcie dalej dziury w ziemi zamiast gotowe. Patodeweloperka tylko na takich jeleni czeka.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 07:18Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: PiS darmozjadyTreść komentarza: Nowym szefem będzie Rafał, najwyższy czas na zmianę. Pan Andrzej będzie w klinice uzależnień ;)Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Zamość: Wnuk i Zwolak oskarżają się wzajemnie przed wyboramiAutor komentarza: TaTreść komentarza: A co ma miasto do szpitala pajacuData dodania komentarza: 17.04.2024, 21:35Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala pozwała SPZOZ. Domaga się m.in. przywrócenia na stanowisko
Reklama
Reklama