Zamość: Nie zapomnieli o wysiedlonych

  • 04.12.2018, 15:03
  • bn
Zamość: Nie zapomnieli o wysiedlonych Fot. Bogdan Nowak
To była wzruszająca, piękna i bardzo smutna uroczystość. Mieszkańcy Zamościa uczcili rocznicę masowych wysiedleń, które w nocy z 27 na 28 listopada rozpoczęły się na Zamojszczyźnie. Wówczas Niemcy wygnali z domów mieszkańców Skierbieszowa. Potem taki los spotkał także mieszkańców prawie trzystu innych miejscowości z naszego regionu (w sumie ok. 110 tys. osób). Ich losy były tragiczne.

Uroczystości rocznicowe odbyły się we wtorek (27 listopada). Uczestnicy obchodów spotkali się na mszy w zamojskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie przeszli przed pomnik Ofiar Faszyzmu. Tam wysłuchano okolicznościowych przemówień, a następnie liczne delegacje zamojskich szkół i instytucji złożyły wieńce oraz kwiaty. Potem uczestnicy udali się do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu, gdzie odbyła się m.in. akademia w wykonaniu uczniów i ich nauczycieli.

Głównymi organizatorami tegorocznych uroczystości byli: ZSP nr 4 w Zamościu oraz kombatanci z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.  

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe