Tomaszów Lubelski: Arboretum Niepodległości w Siwej Dolinie

  • 20.11.2018, 15:30
  • roh
Tomaszów Lubelski: Arboretum Niepodległości w Siwej Dolinie
W Siwej Dolinie w Tomaszowie Lubelskim otwarto pierwszą część Leśnego Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Arboretum to ogród dendrologiczny. Park który powstał w Siwej Dolinie nieprzypadkowo nosi nazwę Leśnego Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tam 20 marca 1921 roku Józef Piłsudski jako naczelny wódz odebrał defiladę VI Brygady Jazdy, jednostki, która wsławiła się bohaterstwem w wojnie z bolszewikami w 1920 r. W Siwej Dolinie marszałek nadał Virtuti Militari sztandarom 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz udekorował zasłużonych oficerów krzyżami Virtuti Militari. Stojąc wśród udekorowanych sztandarów, przyjął defiladę, potem zjadł obiad z żołnierzami, a następnie odwiedził Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego. 

Owej polany, na której Józef Piłsudski przyjmował defiladę, już nie ma. Po ostatniej wojnie zasadzono tam las. O wydarzeniu przypomina jednak pomnik, przy którym odbywają się listopadowe uroczystości.

Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski postanowiło przywrócić to miejsce społeczeństwu. Aby las pełnił funkcje nie tylko przyrodnicze, ale i edukacyjne. Pierwszy etap inwestycji w Arboretum objął wykonanie utwardzonych alejek wraz z obsadzeniem ich krzewami. Postawiono Krzyż Niepodległości i pomnik-popiersie Józefa Piłsudskiego (jako kolejne, pojawią się popiersia Romana Dmowskiego i Gabriela Narutowicza). Na trasie ustawiono też kapliczki św. Jana Gwalberta, patrona leśników.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe