Zamość: Marszałek powrócił po 76. latach. Za nami uroczystości odsłonięcia pomnika (ZDJĘCIA, WIDEO)

  • 05.11.2018, 14:59 (aktualizacja 06.11.2018, 09:00)
  • bw
Zamość: Marszałek powrócił po 76. latach. Za nami uroczystości odsłonięcia pomnika (ZDJĘCIA, WIDEO)
Parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych, wojsko i władze miejskie,a przede wszystkim tłumy mieszkańców uczestniczyły dziś w uroczystości odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 do Mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu, której przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek. W homilii podkreślił rolę narodowej jedności i zawołania ''Bóg, Honor, Ojczyzna''. 

Po Mszy wojsko, poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. Uroczystości rozpoczęły się do wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienia miał m.in. prezydent Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, Tomasz Włodarczyk. 

- To historyczny moment dla całego Zamościa. Po 76. latach pomnik marszałka powraca do naszego miasta. Staraniem wielu wspaniałych ludzi, pomnik wraca, tam gdzie jego miejsce i będzie towarzyszył nam w codziennym życiu  - podkreślił prezydent Andrzej Wnuk. 

 

Władze państwowe reprezentował pochodzący z Zamościa, wiceminister obrony narodowej, Marek Łapiński, szef Biura do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzak i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek: 

- Jestem dumny, bo pokazujemy, że Zamość jest liderem. Pokazujemy całej Polsce i całemu światu, w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości, jak tę rocznicę obchodzić. Teraz pomnik także dla mnie stanie się punktem orientacyjnym. Marszałek Piłsudski, na prawo i jestem w domu. Dziękuje wszystkim- mówił wiceminister Marek Łapiński 

Uroczystość była okazją do odznaczenia zasłużonych w dzieło odbudowy pomnika. Medal Pro Bono Poloniae otrzymał Jerzy Zacharow, a medale Pro Patriae m.in. Tomasz Włodarczyk i osoby zaangażowane w krzewienie kultury patriotycznej. Następnie odbyło się symboliczne przekazanie wojsku i uroczyste odsłonięcie pomnika. Po nim delegacje złożyły wieńce pod statuą marszałka. 

 

Końcowym akcentem uroczystości był koncert patriotyczny Orkiestry Symfonicznej w sali widowiskowej w Klubie Batalionowym. 

bw

Zdjęcia (32)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
FOCIK
FOCIK 07.11.2018, 17:20
TO MOJA WNUCZKA 8 LETNIA TAKIEGO ,,KICZU I PROFANACJI KAMERZYSTY --nie uczyni wie że należy kamerę prowadzić łagodnie --A TUTAJ SAMO DNO ???tak jakby znęcał się nad koniem MARSZAŁKA ???
PODAJCIE JEGO NAMIARY WEZMĘ GO NA PRZESZKOLENIE ???
Zamościanka
Zamościanka 06.11.2018, 16:31
Przejeżdżałam dziś obok pomnika, tam jest naprawdę bardzo ładnie teraz, porządek i pomnik dostojny. Jednak to było słuszne posunięcie
Kobyłka
Kobyłka 06.11.2018, 09:21
Na prawo od pomnika i do ....celi na Okrzei...
Han
Han 06.11.2018, 07:45
Straż miejska trzyma warte toż to szok
Jorg
Jorg 06.11.2018, 07:39
A po cholere ta straż miejska oni pasują jak wrzód na du.....
Andrzej Kaleson
Andrzej Kaleson 06.11.2018, 05:56
Cóż za wspaniałą praca kamery. Te niesamowite przejścia, oskarowe ujęcia, że niesamowity styl prowadzenia obiektywu telefonu. Oskar to wręcz za mało! Całości dopełniają chwytające za serce zdjęcia,tu rozmnażanie, a gdzieniegdzie krzywo składowane. Widac było że mamy tu do czynienia z profesjonalizmem jak to mówił Zbigniew A - najwyższej klasy. Brawo redakcja-tak skopac uroczystość tej klasy, to zaprawdę wam powiadam - full profesja. Dobrze ze zamojski wog stanął na najwyższym poziomie i zaprezentował się nienagannie. Pomnik, plac i budynek - na prawdę ładne.
Cały Zamość
Cały Zamość 05.11.2018, 22:13
Włodarczyk
Co to za pajac, Marszałek jakby wiedział że tacy ludzie będą go reprezentować to pewnie wolał by nie chciał tego pomnika...
olek
olek 05.11.2018, 21:01
Bardzo dobry film, trzyma w napięciu, ciarki przechodzą. Nigdy nie można mieć pewności z jakiej perspektywy zostanie wykonane kolejne ujęcie. A ujęć została zaprezentowana pełna gama.
Mika
Mika 05.11.2018, 21:18
Swietny komentarz

Pozostałe