Wybory samorządowe 2018: Druga tura przyniosła zmiany w powiecie hrubieszowskim

  • 6.11.2018, 06:00 (aktualizacja 06.11.2018 06:09)
  • Mariusz Parol
Wybory samorządowe 2018: Druga tura przyniosła zmiany w powiecie hrubieszowskim Nowa burmistrz Hrubieszowa to Marta Majewska.
Niedzielną dogrywkę w wyborach burmistrza Hrubieszowa wygrała Marta Majewska obecnie zastępca burmistrza Hrubieszowa. Zaledwie 14 głosami pokonała swoją kontrkandydatkę Marylę Symczuk z PiS. Natomiast Stanisław Czarnota z Nieledwi przez najbliższe 5 lat pozostanie wójtem gminy Trzeszczany, gminą Uchanie będzie zarządzał niedawny wicestarosta hrubieszowski Leszek Czerwonka, zaś gminą Werbkowice Agnieszka Skubis-Rafalska, obecnie wicedyrektor Biura Wojewody Lubelskiego.

W drugiej turze wyborów burmistrza Hrubieszowa Marta Majewska zdobyła 2917 głosów, co zapewniło jej 50,12 proc. poparcia. Na jej kontrkandydatkę popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość Marylę Symczukzagłosowało o 14 mieszkańców Hrubieszowa mniej. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości zdobyła (2903 głosów), a to dało jej 49,88 proc poparcia. Zainteresowanie niedzielnymi wyborami w drugiej turze było znacznie słabsze niż dwa tygodnie wcześniej.

 W tegorocznych wyborach samorządowych w Hrubieszowie na 17 932 zameldowanych mieszkańców miasta do głosowania uprawnionych było 14 908. W ubiegłą niedzielę w Hrubieszowie do urn poszło 39,88 proc. wyborców. Na prawie 14,7 tys. uprawnionych głosowało ponad 5,8 tys. hrubieszowian. W mieście była najmniejsza frekwencja podczas II tury wyborów. W gminie Werbkowice w dogrywce ostatnich wyborów samorządowych głosowało 50,1 proc. uprawnionych do głosowania, w gminie Trzeszczany 52,56 proc, a w gminie Uchanie 53,31 proc.wyborców.

 

Opozycja ma większość

 

Marta Majewska, nowo wybrana burmistrz Hrubieszowa, nie kryła radości z wygranej w wyborach.

 –Bardzo dziękuję tym, którzy poszli do drugiej tury wyborów, choć frekwencja była nieco niższa niż przed dwoma tygodniami. Cóż, obecnie przede mną jest czas na to, żeby zapracować na poparcie tych, którzy albo nie wzięli udziału w ostatnim niedzielnym głosowaniu, albo nie do końca docenili moje dotychczasowe starania. A tym, którzy udzielili mi poparcia raz jeszcze ogromnie dziękuję – usłyszeliśmy od Marty Majewskiej.

W tegorocznych wyborach do Rady Miasta Hrubieszowa najwięcej mandatów zdobyli kandydaci popierani przez Prawo i Sprawiedliwość. Zajmą oni aż 7 miejsc w 15-mandatowym samorządzie miejskim. Po trzy mandaty w miejskim samorządzie Hrubieszowa obejmą kandydaci Hrubieszowskiego Porozumienia Lewicy i KWW Porozumienie i Rozwój 2018. Po jednym mandacie uzyskali ludowcy i ugrupowanie Kukiz `15.  Taki podział mandatów raczej nie ułatwi współpracy nowo wybranej pani burmistrz z Radą Miasta. 

 – Jestem jednak dobrej myśli. Obecną Radę Miasta tworzą osoby bardzo rozsądne. Jestem przekonana, że nam wszystkim zależy na dobru mieszkańców Hrubieszowa i na rozwoju miasta. Dlatego liczę na owocną współpracę ze wszystkimi radnymi. Bardzo mi zależy na tym, żeby opozycja, jeżeli taka będzie, była opozycją konstruktywną. Jestem optymistką – usłyszeliśmy od pani burmistrz elekt.

O wynikach wyborów w pozostałych hrubieszowskich gminach piszemy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia 

Mariusz Parol
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wyborca
wyborca 8.11.2018, 21:50
Ja bym wnioskował o ponowne przeliczenie głosów i sprawdzenie niwaznych !
Kajtek
Kajtek 6.11.2018, 15:11
Was trzeba je... jak to mówił Stonoga po wygraniu przez PiS wybórów w 2015. To samo można powiedzieć o ciemnogrodzie znad Huczwy.
kh
kh 6.11.2018, 12:53
będzie się działo ....
abc
abc 6.11.2018, 07:39
Czas zacząć kabarecik...

Pozostałe