Nie żałowali grosza na zabytki

  • 06.11.2018, 06:03
  • bn, lew, par, roh
Nie żałowali grosza na zabytki Tegoroczna kwesta zakończyła się najlepszych wyników w kilkunastoletniej historii listopadowych kwest w Hrubieszowie.
Ponad 23 tys. zł zebrano podczas kwesty na cmentarzu parafialnym w Zamościu. Hojni byli również mieszkańcy innych miejscowości w regionie. Dzięki temu będą odnawiane kolejne zabytkowe nagrobki.

 23 tys. 748 zł i 9 groszy. Taką rekordową kwotę udało się zebrać podczas kwesty, która w czwartek (1 listopada) odbyła się na zabytkowej nekropolii przy ul. Peowiaków w Zamościu. Zbiórkę, jak co roku, zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego. Podobne akcje odbyły się także w innych miastach i gminach Zamojszczyzny.

W tym roku na zamojskiej nekropolii kwestowało ponad 160 osób. Byli to przedstawiciele wielu zamojskich zawodów, stowarzyszeń, instytucji i szkół. Pomagali im także harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej "Białe Orły" ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, zuchy ze 141 Gromady Zuchowej "Słoneczne Promyki", harcerze z drużyny "Wataha" oraz m.in. ze starszoharcerskiej drużyny im. J. Harczuk-Muszyńskiej. Kwestujących można było 1 listopqda spotkać przy kilku cmentarnych bramach i furtach (w godzinach 8-18). Datki gromadzono do specjalnie oznaczonych puszek. Podliczyli je pracownicy zamojskiego oddziału Banku PKO BP.

– Dotychczas dzięki zgromadzonym podczas kwest pieniądzom udało się odnowić 27 zabytkowych nagrobków na zamojskim cmentarzu parafialnym. Te prace będą mogły być kontynuowane – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Bo podczas tegorocznej kwesty udało się nam zebrać ponad 23,7 tys. zł. To więcej o ok. 4 tys. zł niż w ub. roku. Dzięki zebranym pieniądzom na pewno uda się nam odnowić trzy lub cztery kolejne zabytkowe nagrobki.

 

Zwierzyniec

Na cmentarzu rzymskokatolickim w Zwierzyńcu kwesta także odbyła się 1 listopada. Uczestniczyło w niej ok. 100 wolontariuszy. Byli to miłośnicy miejscowych zabytków, regionaliści oraz m.in. uczniowie. Zgromadzono w sumie 8 tys. 797 zł i 43 gr (oraz 10 franków szwajcarskich i 80 eurocentów). To więcej o 1,8 tys. zł niż rok wcześniej. Jeszcze nie wiadomo jakie zabytkowe nagrobki zostaną za zgromadzone w Zwierzyńcu pieniądze odremontowane.

 

Łukowa

Ponad 14 tys. zł zebrano podczas 17 kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, którą przeprowadzono w dniach 1-2 listopada na łukowskim cmentarzu parafialnym w Łukowej. To była rekordowa zbiórka! Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa kwestował po raz 17. W dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki na cmentarzu parafialnym w Łukowej pieniądze do puszek zbierało 34 członków komitetu oraz 30 wolontariuszy z miejscowego gimnazjum i szkoły podstawowej. W ciągu dwóch udało się zebrać dokładnie 14.061,04 zł, czyli o prawie 4,5 tys. zł więcej niż przed rokiem.

Przypomnijmy, że za zebrane podczas ubiegłorocznej zbiórki pieniądze przeprowadzono drugi etap generalnego remontu pomnika miecznika warszawskiego z 1791 r. Ponadto gruntownej renowacji poddany został pomnik Wojciecha Kraczka z 1903 r., odnowiono też pomnik na cmentarzu w Szarajówce. Zebrane w tym roku środki przeznaczone zostaną na ratowanie kolejnych nagrobków.

Więcej o kwestach w regionie w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn, lew, par, roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe