Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 05:54
Reklama Baner reklamowy FOOD P

100-lecie niepodległości: Zapomniani uchodźcy

W 1915 r. wspierane przez Niemców wojska austro-węgierskie ruszyły do wielkiej ofensywy. Rosjanie musieli się wycofać z Królestwa Polskiego oraz zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego. Razem z wojskiem ewakuowały się rosyjska administracja i duchowieństwo.
100-lecie niepodległości: Zapomniani uchodźcy

Zabierano też majątki: państwowy i m.in. cerkiewny (to, co dało się wywieźć). Podjęto również decyzję o wysiedleniu ludności cywilnej. Dotyczyła ona głównie chłopów. Działania podjęto na mocy rozkazu wydanego w czerwcu 1915 r. przez gen. Mikołaja Iwanowa, ówczesnego dowódcę rosyjskiego Frontu Południowo-Zachodniego (później obowiązywał on także w innych rejonach walk). Próbowano zastosować taktykę spalonej ziemi, znaną już z wcześniejszych walk z wojskami napoleońskimi. Niszczono plony, wywożono żywność, rekwirowano zwierzęta domowe, palono zabudowania. "Propagowano" także akcję wysiedleńczą, czyli siano panikę, straszono niemieckimi represjami (wpajano ludziom, że niemieccy i austro-węgierscy żołnierze obcinają w zdobytych wsiach wszystkim kobietom piersi). W efekcie setki tysięcy osób opuściły swoje gospodarstwa i uciekły w głąb Rosji. Wśród nich byli m.in. prawosławni mieszkańcy powiatów hrubieszowskiego i zamojskiego. 

"Tysięczne rzesze rodaków naszych wypędzonych do Rosji, niesłusznie nazywamy uchodźcami (...). Uchodźcami są wszyscy, którzy się dobrowolnie ewakuowali z kraju, lecz nie ci, których pędzono do Rosji, którym palono cały dobytek i pognano na straszną tułaczkę" – pisał Józef Wasercug w marcu 1916 r. "Toteż wydane obecnie w Moskwie Sprawozdanie Wydziału Wykonawczego Rady zjazdów od 1 lipca 1915 r do 1 stycznia 1916 r. pisze jedynie o wygnańcach". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama