Jak ocieplić poddasze?

  • 05.11.2018, 06:44 (aktualizacja 05.11.2018, 06:48)
  • Artykuł partnera
Jak ocieplić poddasze?
Poddasze znajduje się między stropem a dachem – jest to najwyższa kondygnacja domu. Może być nieużytkowe lub pełnić funkcję strychu. Najczęściej jest jednak użytkowane jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Bez względu na pełnione funkcje poddasze zawsze wymaga odpowiedniego ocieplenia. Jak je wykonać?

Dlaczego ocieplenie poddasza jest takie ważne?

Straty ciepła wynikające z niewłaściwej izolacji dachu często sięgają w domach jednorodzinnych nawet 30% strat w całym budynku. Wynika to z praw fizyki – ciepłe powietrze zawsze przemieszcza się w górę, przez co ocieplenie poddasza jest wystawiane na ciężką próbę. W celu zatrzymania jak największej ilości ciepła trzeba więc zadbać o szczelność i skuteczność izolacji. Pozwala to uzyskać pożądany efekt, czyli ciepłego domu podczas zimnych miesięcy i chłodnego domu podczas letnich upałów. Warto przy tym pamiętać, że ocieplone powinny być wszystkie przegrody w domu.

Prawidłowo wykonana izolacja musi spełniać określone przepisami standardy cieplne przegród oraz zmniejszać koszty ogrzewania, bez względu na stosowane paliwo. Jedną z najważniejszych kwestii jest z pewnością wybór techniki, w jakiej wykonane będzie ocieplenie poddasza. Konsekwencje tej decyzji będą odczuwalne latami, dlatego warto zdecydować się na polecaną przez fachowców metodę ocieplania pianką poliuretanową.

Jak ocieplić poddasze?

Poddasza najczęściej ocieplane są pianką poliuretanową otwartokomórkową, która zapewnia paroprzepuszczalność i lepsze tłumienie dźwięku. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni można zastosować piankę zamkniętokomórkową, której warstwa jest cieńsza niż otwartokomórkowej. Co ważne, ocieplenie poddasza musi łączyć się w ciągły sposób z izolacją ścian i szczelnie przylegać do deskowania także w miejscach newralgicznych, takich jak załamania dachu, narożniki czy lukarny.

Dzięki piance poliuretanowej natryskowej wykonanie szczelnej i skutecznej izolacji jest bardzo proste, ale prace powinny być wykonane przez wyspecjalizowaną ekipę. Tego typu pianka znakomicie przykleja się do drewna, a dzięki bezpośredniemu natryskowi pozwala wyeliminować większość mostków termicznych. Zwiększa ona swoją objętość kilkunastokrotnie, dzięki czemu sprawdza się przy docieplaniu przestrzeni przy murłacie czy przy innych elementach konstrukcyjnych poddasza.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe