Będą kwestować na cmentarzach

  • 31.10.2018, 05:56
  • bn, par, lew, roh
Będą kwestować na cmentarzach Fot. Bogdan Nowak/Archiwum Na zdjęciu cmentarz rzymskokatolicki w Szczebrzeszynie. Wiele starych nagrobków należałoby na tej nekropolii odnowić. Nikt się tym jednak dotychczas nie zajął. Także w tym roku kwesty w Szczebrzeszynie nie będzie.
Jak co roku na wielu cmentarzach w naszym regionie pojawią się wolontariusze. Będą zbierać pieniądze na renowację starych nagrobków, krzyży, pomników.

W Zamościu kwesta na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków odbędzie się w czwartek (1 listopada), w dniu Wszystkich Świętych. Osoby uczestniczące w tym przedsięwzięciu spotkamy przy cmentarnych bramach w godz. 8-18. Pieniądze będą gromadzone do specjalnie oznaczonych puszek. Po zbiórce zostaną one przeznaczone na remont starych, cmentarnych nagrobków. 

– W tym roku w naszej kweście weźmie udział ponad 130 osób – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Nie umiem na razie powiedzieć na odnowę których, cmentarnych zabytków zostaną one przeznaczone, bo nie wiemy ile pieniędzy uda się zabrać. Wszystko okaże się dopiero po tegorocznej zbiórce.

Osoby kwestujące na zamojskim cmentarzu parafialnym będzie można spotkać 1 listopada przy głównym wejściu i przy bramie wjazdowej do nekropolii od strony ul. Peowiaków; przy wejściu bocznym od ul. Przemysłowej oraz na terenie cmentarza (obok Domu Grabarza). 

Cel kwesty jest szczytny. Dotychczas dzięki zgromadzonym w ten sposób pieniądzom udało się wyremontować 27 zabytkowych nagrobków (w ub. roku odrestaurowano ten upamiętniający zmarłą w 1913 r. Mariannę z Winiarskich Godziszewską oraz płytę nagrobną zmarłego w 1892 r. – Antoniego Ostrowskiego), piękne cmentarne latarnie wykonane z kamienia oraz m.in. zabytkową, kamienną ławeczkę.  

 

W Zwierzyńcu kwesta także odbędzie się 1 listopada. Jej uczestnicy zbiorą się na starym cmentarzu rzymskokatolickim. Będą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć miłośnicy miejscowych zabytków, regionaliści oraz m.in. uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu i miejscowego Zespołu Szkół (w jego skład wchodzi SP oraz Gimnazjum). W sumie w okolicach czterech cmentarnych bram będzie można spotkać (w godz. 8-16) ponad 80 wolontariuszy z puszkami na pieniądze. O tym na co dokładnie zostaną wydane zebrane pieniądze dowiemy się – tak jak w Zamościu – po kweście. 

 

W Tomaszowie Lubelskim Tomaszowski Społeczny Komitet Odnowy Miejsc Pamięci będzie kwestował już po raz siódmy. Wolontariusze pieniądze będą zbierać pieniądze przez dwa dni: 1 i 2 listopada. Kwesta będzie prowadzona w sześciu miejscach na dwóch tomaszowskich cmentarzach: parafialnym i komunalnym. Kwestujących w dzień Wszystkich Świętych będzie można spotkać w godzinach od 9-16.30. 2 listopada w godz. 9-15 kwestować będą zaś uczniowie szkół podstawowych i nauczyciele. Pieniądze zbierane będą na odnowę grobów żołnierskich i miejsc pamięci.W ubiegłym roku 19 150,99 zł, rok wcześniej – 14 tys. 184 zł 4 gr. –  Pieniądze z ubiegłorocznej kwesty dołożyliśmy do remontu bramy głównej cmentarza wojennego. Oprócz tego zrobiliśmy nowy pomnik na grobie Heleny Wcisło, członkini AK zabitej przez Niemców w Tomaszowie Lubelskim – Jarosław Antoszewski, jeden z organizatorów kwesty.

Kwesty odbędą się też w Łukowej, Hrubieszowie i Tyszowcach. Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn, par, lew, roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe