Zamość: Upamiętnią ofiary z zamojskiego getta

  • 16.10.2018, 07:09
  • bn
Zamość: Upamiętnią ofiary z zamojskiego getta
W 76. rocznicę zagłady Żydów w Zamościu na tzw. rampie buraczanej w tym mieście (chodzi o peron PKP Zamość-Starówka) zostanie odsłonięta wyjątkowa tablica. Została ona wykonana z inicjatywy Marka Kołcona, nauczyciela, historyka i regionalisty. Tego dnia zaplanowano także sesję naukową w zamojskim Ratuszu.

Z tego miejsca w 1942 r. odjeżdżały pociągi wywożące Żydów z Zamościa i okolicznych miejscowości do niemieckich, nazistowskich obozów zagłady. Ku pamięci Żydów polskich, czeskich, niemieckich i austriackich, mieszkańców getta w Zamościu zamordowanych w latach 1939-1942 – taki napis przeczytamy na tym upamiętnieniu. 

Odsłonicie tablicy zaplanowano w rocznicę słynnego "Marszu śmierci". Więźniów getta zgromadzono 16 października 1942 r. na rynku Nowego Miasta. Opornych wyciągano z domów, bito lub mordowano na miejscu. Potem Niemcy przepędzili ulicami miasta kolumnę złożoną z kilku tysięcy Żydów. Okoliczności tego marszu były wyjątkowo brutalne i dramatyczne. Ci Żydzi, którzy jakimś cudem dotarli w tym marszu do Izbicy, trafili potem do obozów zagłady. Tam w większości zostali zamordowani. 

Uroczystości upamiętniające tamte ponure wydarzenia odbędą się we wtorek (16 października). Rozpoczną się o godz. 12 w sali Consulatus zamojskiego ratusza. Zaplanowano tam sesję naukową. Wezmą w niej udział: Alina Skibińska i Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie (jest on m.in. autorem znakomitej książki pt. "Zagłada Żydów w Zamościu").  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe