Horodło: Gospodynie wrobione w prąd

  • 10.10.2018, 07:00
  • Mariusz Parol
Horodło: Gospodynie wrobione w prąd
Półtora roku temu władze powiatu hrubieszowskiego nieodpłatnie użyczyły gospodyniom i seniorom z Horodła budynek dawnego ośrodka zdrowia. Ci za własne pieniądze odnowili parter i zaadaptowali na świetlicę. Nie korzystają z niej jednak, bo boją się wysokich rachunków za prąd. Imprezy dla mieszkańców i dzieci organizują w innych świetlicach w pobliskich miejscowościach. A mimo to muszą płacić starostwu za energię elektryczną. Powiat skierował sprawę do sądu. Jeśli sąd wyda nakaz zapłaty, do świetlicy gospodyń i seniorów w Horodle wkrótce może zapukać komornik.

W marcu ubiegłego roku władze powiatu hrubieszowskiego nieodpłatnie użyczyły Kołu Gospodyń Wiejskich w Horodle i tamtejszemu Klubowi Seniora budynek po dawnym ośrodku zdrowia w tej miejscowości. Umowę użyczenia podpisali starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa i jego ówczesny zastępca Leszek Czerwonka oraz wiceprzewodnicząca KGW w Horodle Wiesława Augustynek. Budynek po dawnym ośrodku zdrowia przez kilka lat stał pusty. Nikt go nie użytkował. Po tej przerwie wymagał odnowienia i adaptacji. Uprzątnięto parter, oczyszczono i pomalowano ściany. W kuchni położono płytki i terakotę. Gospodynie i seniorzy odnowili także łazienkę.  

 – Sami wykonaliśmy niezbędne prace. Ludzie byli pełni zapału. Zaangażowali się w nadziei, że wreszcie koło i klub będą miały własną świetlice i nie trzeba będzie tułać się po różnych miejscach. Nikt nie dołożył nam żadnych pieniędzy do niezbędnych prac. Na zakup niezbędnych materiałów budowlanych też musieliśmy się zrzucić – relacjonuje Wiesława Augustynek, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Horodle.

Wicestarosta pełen podziwu

KGW w Horodle i tamtejszy Klub Seniora obok działalności statutowej prowadzą także różnoraką działalność charytatywną. Główny ton obydwu organizacjom nadaje Wiesława Augustynek.

"Pani Wiesława od wielu lat angażuje się w działalność społeczną w powiecie hrubieszowskim. Głównym kierunkiem tych działań jest pomoc dzieciom; w szczególności poprzez organizację okolicznościowych imprez (zabawy choinkowe ze świątecznymi prezentami, zabawy z okazji Dnia Dziecka, rodzinne festyny integracyjne z atrakcjami dla dzieci). Szczególnym rodzajem działalności prowadzonej przez panią Wiesławę Augustynek jest pomoc dla Domów Dziecka poprzez prowadzenie zbiórek publicznych, zarówno słodyczy, zabawek, jak i owoców oraz warzyw. W swojej działalności współpracuje ona zarówno z samorządami, jak i organizacjami pozarządowymi, kołami KGW, klubami seniora oraz przedsiębiorcami z powiatu hrubieszowskiego" – czytamy w piśmie wicestarosty hrubieszowskiego Leszka Czerwonki.

Dyrektor Domu Dziecka w Dubience także jest pełen uznania dla charytatywnej działalności gospodyń z Horodła oraz Wiesławy Augustynek: "Niejednokrotnie otrzymaliśmy wsparcie rzeczowe i organizacyjne (zbiorki i pikniki zorganizowane dla naszych podopiecznych" –potwierdza Piotr Łobocki, dyrektor Domu Dziecka w Dubience.

Więcej o sprawie płatności za prąd przeczytają Państwo w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i w e-wydaniu. 

Mariusz Parol
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Horodlanka
Horodlanka 10.10.2018, 19:30
Niedaleko od tego budynku stoi Gminny Ośrodek Kultury, po co utrzymywać dwa budynki? Czyżby nie było w nim miejsca dla seniorów i pań z KGW? To po co i do czego służy!? Co ma do powiedzenia w tym temacie nowy kierownik GOKu Pan Augustynek?

Pozostałe