Biłgoraj: Co dalej z pomnikiem Dechnika?

  • 02.10.2018, 11:30
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Co dalej z pomnikiem Dechnika?
Nie pomogło zbieranie podpisów w jego obronie. Wojewoda lubelski nie zmienił zdania, a to oznacza, że pomnik Józefa Dechnika ma zniknąć z przestrzeni publicznej. Choć jego los wydaje się przesądzony, to władze Biłgoraja liczą jeszcze na wpisanie monumentu do gminnej ewidencji zabytków.

Mieszkańcy Biłgoraja i władze samorządowe od kilku miesięcy nie zgadzają się na usunięcie pomnika. Przypomnijmy, że Józef Dechnik (1910-1983) był prominentnym działaczem komunistycznym, ale z drugiej strony – dzięki jego staraniom – Biłgoraj w latach 60. i 70. ub. w. z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy.

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan podnosi, że pamiętający Józefa Dechnika biłgorajanie wspominają go jako człowieka uczciwego, skromnego i całkowicie oddanego miastu. – W opinii większości mieszkańców Biłgoraj nigdy wcześniej ani nigdy później nie miał tak dobrego gospodarza – mówi burmistrz Rosłan.

Lubelski Urząd Wojewódzki – powołując się na zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – nakazał najpierw do końca lipca usunąć stojący na terenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju monument. Pomnik nie został jednak rozebrany. Mieszkańcy zebrali ponad 1,2 tys. podpisów w jego obronie, które zostały dołączone do pisma burmistrza Biłgoraja, a następnie trafiły na biurko wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Nic to nie pomogło.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
WLADYSLAW
WLADYSLAW 02.10.2018, 19:40
Jak zdemontują zrobimy zbiórkę i postawimy nowy !!!

Pozostałe