Mają 100 i więcej lat. To rówieśniczki niepodległej

  • 02.10.2018, 07:21
  • Leszek Wójtowicz
Mają 100 i więcej lat. To rówieśniczki niepodległej
Przyszły na świat, gdy nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał niepodległość. Chodzi o trzy stulatki z powiatu biłgorajskiego. To rówieśniczki niepodległej Polski. Dwie mieszkanki Biłgoraja są od nich starsze. Jedna urodziła się w 1917 r., a druga w 1913 r. Wszystkim stulatkom przysługuje świadczenie honorowe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne trwanie życia w województwie lubelskim wynosi 73,6 dla mężczyzn, natomiast kobiety żyją średnio 82,2 lata (średnia dla Polski to 74,0 dla mężczyzn i 81,8 dla kobiet). W ciągu ostatnich 40 lat przeciętne dalsze trwanie życia na Lubelszczyźnie wydłużyło się o ponad 10 lat. – Średnia długość życia jest wypadkową oddziaływania różnych czynników, spośród których decydujące znaczenie wydaje się mieć to, co rozumiemy pod pojęciem poziomu cywilizacyjnego, a więc np. powszechność oświaty, zapewniająca m.in. wysoki poziom przyswajania wiedzy o uwarunkowaniach zdrowia, rozwój techniki, poziom służby zdrowia, a także zasobność społeczeństw – informuje Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Sto lat to za mało!

W sierpniu setka "stuknęła" pani Katarzynie Szelidze z Rokitna w gm. Turobin. Jubilatka miała w dniu swoich urodzin cały dom gości, był tort i życzenia. Podczas spotkania przekazany został list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. Jubilatka jest w dobrej formie, a humor dopisuje jej każdego dnia. Gdy w listopadzie 1918 r. Polska – po 123 latach zaborów – odzyskiwała niepodległość, pani Katarzyna miała 3 miesiące. Nieco starsza była pani Helena Antosz z Górecka Starego (gm. Józefów), która urodziła się 21 lutego 1918 r. Pani Helena ma czworo dzieci, doczekała się 12 wnucząt i 21 prawnucząt. Tak jak pani Katarzyna w gm. Turobin, pani Helena jest obecnie jedyną stulatką w gm. Józefów. Podobnie jest z panią Janiną Budzyńską z Szyszkowa (gm. Potok Górny), która skończyła 102 lata.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe