Grabowiec ma 750 lat. Będzie świętował trzy dni

  • 20.09.2018, 10:45
  • ak
Grabowiec ma 750 lat. Będzie świętował trzy dni
Od piątku do niedzieli (21-23 września) potrwają obchody 750-lecia istnienia Grabowca. Będzie uroczyście, ale znajdzie się też czas na zabawę i rozrywkę.

Piątkowa część uroczystości rozpocznie się o godz. 10. Na rynku przed Urzędem Gminy Grabowiec zostanie odśpiewany hymn, a później odsłonięta tablica pamiątkowa. Godzinę później zacznie się specjalna, okolicznościowa sesja. Gości powita przewodnicząca Agnieszka Rachańska, a wójt Waldemar Greniuk przedstawi rys historyczny. Zaplanowano też film o Grabowcu i wręczenie okolicznościowych medali.

Na sobotę zaplanowano festyn. Rozpocznie się on o godz. 14 koncertem zatytułowanym "Tobie śpiewam Ziemio Grabowiecka". Będzie także zabawa z zespołem Twist Time (do godz. 22), a w międzyczasie tort jubileuszowy i bezpłatny plac zabaw dla dzieci. 

W niedzielę odbędą się natomiast uroczystość patriotyczno-religijna przy pomniku w Grabowiec-Górze. W samo południe rozpocznie się msza święta, po niej apel poległych. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni posilą się grochówką.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xy
xy 21.09.2018, 01:26
co najmniej 750 lat. Niektóre źródła historyczne wskazują, że Grabowiec powstał dużo wcześniej. Jednak do dnia dzisiejszego nie jest znana dokładna data założenia Grabowca. Dlatego opieramy się na najlepiej udokumentowanych danych, w których Grabowiec jest wymieniany już w 1268 roku. Te słabiej udokumentowane wskazują nawet na powstanie ponad sto lat wcześniej. Do tej pory nie wiadomo, równie dobrze Grabowiec mógł powstać w 1100 roku, albo i jeszcze wcześniej. Niestety już pewnie się tego nigdy nie dowiemy.
Wszakże to jedna z najstarszych osad na naszej ziemi.

Pozostałe