Gm. Adamów: Tężnia solankowa w Jacni już działa

  • 19.09.2018, 08:00 (aktualizacja 20.09.2018, 05:26)
  • ak
Gm. Adamów: Tężnia solankowa w Jacni już działa Fot. UG Adamów
Czegoś takiego na Zamojszczyźnie jeszcze nie było. Już jest. Nad zalewem w Jacni powstała tężnia solankowa. Jej oficjalne oddanie do użytku odbyło się z pompą.

Uroczystość zorganizowano w piątek 7 września podczas Pikniku dla członków  Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Gminy Adamów. Teraz z inhalacji na świeżym powietrzu korzystać mogą mieszkańcy i odwiedzający Jacnię turyści.

Tężnia solankowa jest ogólnodostępna, czynna codziennie. Znajduje się tuż przy parkingu, obok siłowni zewnętrznej nad zalewem. Obok niej ustawiono ławeczki, na których można wygodnie usiąść.

Tężnia solankowa jest skonstruowana z drewna i gałęzi. Spływa na nie pompowana ku górze solanka, czyli woda z dużą ilością jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Solanka paruje i nasyca powietrze solnym aerozolem.

Budowę ze środków własnych zrealizowała gmina Adamów.

 

ak

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MajorDamage
MajorDamage 15.10.2018, 21:05
Brawo. Czyli można coś zbudować bez środków z UE.

Pozostałe