Ulhówek umie dobrze lokować pieniądze

  • 18.09.2018, 08:44
  • jak
Ulhówek umie dobrze lokować pieniądze
Modernizacja, bieżące remonty oraz budowa nowych odcinków infrastruktury drogowej to jedne z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych sukcesywnie przez gminę Ulhówek od kilku lat. Nie brakuje tu jednak innych, bardzo ważnych inwestycji, takich jak reaktywacja posterunku policji czy otwarcie zakładu rehabilitacyjnego.

Ostatnie lata były dla gminy Ulhówek, pod względem budowania, przebudowywania i remontowania infrastruktury drogowej, bardzo udane.

Drogi są dla wszystkich

– Ulhówek to gmina typowo rolnicza, ale trzeba przyznać, że mamy szczęście do inwestorów, których jest tu naprawdę wielu. Gmina ciągle się rozwija, pozyskuje nowych inwestorów, ostatnio: pizzerię „Valentino”, sklep „Stokrotka”, stację diagnostyczną, zabudowywane są nowe obszary, dlatego też modernizacja dróg jest jednym z naszych priorytetów – tłumaczy wójt gminy Ulhówek Łukasz Kłębek.

Nowe nawierzchnie dróg znacznie poprawiają komfort dojazdu do punktów użyteczności publicznej i do domostw, ponadto pozytywnie wpływają na wizerunek gminy. W ostatnich latach niemal w każdej miejscowości gmina rozbudowała sieć dróg. Przebudowana została m.in. droga w miejscowości Rzeczyca i Tarnoszyn o dł. 5,104 km (wartość projektu ponad 1 mln zł). Gmina zadbała też o drogi wewnętrzne (m.in. w Ulhówku) i ważne dla rolników drogi dojazdowe do gruntów rolnych (w Machnówku, Dyniskach, Korczminie, Wasylowie Wielkim). W 2017 r. przebudowie i modernizacji zostały poddane drogi gminne w miejscowościach: Ulhówek – Żerniki, Wasylów Wielki, Machnówek, Ulhówek, Magdalenka, Szczepiatyn, Budynin, Krzewica. Za wszystkie prace gmina zapłaciła wykonawcom ponad 3 mln zł.

 

 

Roboty drogowe w miejscowości Rzeczyca

Rok 2018 to przedłużenie passy roku poprzedniego. Gmina po modernizacji lub przebudowie odda (część inwestycji jest już zakończona) do użytku ponad pięć kilometrów dróg gminnych (głównie w Ulhówku). Koszt, jaki poniesie, sięgnie prawie 5 mln zł.

Oprócz przebudowy dróg gminnych rokrocznie wójt Łukasz Kłębek przeznacza 1 mln zł z własnego budżetu na modernizację dróg powiatowych na terenie gminy. Jeszcze na ten rok planowana jest rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej Tomaszów Lubelski - Ulhówek w miejscowościach Przewłoka, Wierszczyca, Łubcze, Hubinek i Podlodów o łącznej długości 12,685 km. Poza nową nawierzchnią, pojawi się tam ścieżka rowerowa i m.in. oświetlenie przejścia dla pieszych w Wierszczycy (zadanie obejmuje obszar gmin Jarczów i Ulhówek).

Cieszę się bardzo, że Rada Gminy przychylna jest tematom drogowym i w każdym corocznym budżecie zabezpiecza niezbędne środki finansowe na realizację tych zadań. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się w dotychczasowej kadencji zmodernizować prawie 20 km dróg gminnych – mówi Wójt Gminy Ulhówek Łukasz Kłębek.

Miliony w słusznych celach

Choć wśród gminnych inwestycji prace w zakresie infrastruktury drogowej dominują, to samorząd podejmuje wiele innych działań. Obecnie stara się o pieniądze na termomodernizację 5 budynków użyteczności publicznej. Wniosek przeszedł już pierwszą wstępną weryfikację. Realizacja zadania planowana jest na 2019 r., plan wydatków to 3 730 730 zł. Termomodernizacją zostaną objęte budynki Szkoły Podstawowej w Hubinku, Szkoły Podstawowej w Tarnoszynie, Zespołu Szkół Publicznych w Ulhówku, Gminnego Przedszkola w Ulhówku i Urzędu Gminy.

W Ulhówku reaktywowano posterunek policji. 

Od października rusza realizacja projektu „Gmina dla seniora”, na który to projekt gmina pozyskała prawie 1 mln zł. Projekt zakłada utworzenie na terenie gminy Ulhówek 3 Klubów Seniora w miejscowościach Ulhówek, Tarnoszyn i Żerniki. Kluby Seniora będą miejscem spotkań osób starszych, w nieformalnej atmosferze, z jak największym spontanicznym zaangażowaniem samych seniorów. Działania klubów będą integrować seniorów i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.

Wśród zakończonych już inwestycji wymienić warto: reaktywowanie posterunku policji, otwarcie zakładu rehabilitacyjnego, przeniesienie placówki poczty polskiej do nowo wyremontowanego budynku, remonty świetlic, budowy placów zabaw, budowy parkingów i chodników. Tylko w tym roku ułożono ponad 2 tys. m2 kostki brukowej na chodnikach i placach przy budynkach użyteczności publicznej (do końca roku będzie to już 3 tys. m2).

Część zadań została zrealizowana dzięki środkom zewnętrznym, o które samorząd skutecznie aplikuje. W kadencji 2006-2010 nasza gmina z Unii Europejskiej pozyskała aż 4 872 982 zł. W kadencji 2010-2014 udało się pozyskać prawie dwukrotnie więcej – 9 800 000 zł.

Przekazanie nowych wozów strażackich OSP w Ulhówku

 

Gmina Ulhówek to przede wszystkim aktywni i inspirujący mieszkańcy, którzy tworzą różne organizacje. Działają tutaj:

  • 16 Kół Gospodyń Wiejskich

  • 11 jednostek OSP (Wasylów i Ulhówek włączone są do KSG)

  • Gminny Klub Sportowy „Szyszła” Tarnoszyn

  • Ulhówiecki Ludowy Klub Sportowy „Zryw”

  • Koło Pszczelarskie (z 40-letnim stażem)

  • Klub Seniora

Corocznie organizowane są imprezy i uroczystości nie tylko o charakterze gminnym. Wspomnieć tutaj należy chociażby uroczystości patriotyczne związane z wymordowaniem miejscowej ludności przez bandy UPA, uroczystości transgraniczne i inne.
 

Gmina Ulhówek jest coraz częściej odkrywana jako doskonały teren do wypoczynku. Szlak turystyczny Bełżec – Bełz – Bełżec, który częściowo przebiega przez obszar gminy, pozwala zapoznać się między innymi z architekturą sakralną, w tym z najstarszą cerkwią na Lubelszczyźnie w miejscowości Korczmin. Z cerkwi tej wyruszają pielgrzymki do Staj w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Wart obejrzenia jest również kościół rzymskokatolicki w Rzeplinie i kościół filialny w Żernikach. Jako kolejną atrakcję turystyczną wymienić należy tzw. Ścieżkę Grottgerowską w Dyniskach, prowadzącą śladami pobytu Artura Grottgera na dworze u Skolimowskich oraz odbywające się w czerwcu piesze pielgrzymki do Uhnowa. Bardzo ciekawy cerkiewny szlak rowerowy wiedzie od Dołhobyczowa do Lubyczy Królewskiej przez Budynin, Machnówek, Korczmin, Szczepiatyn, Tarnoszyn i Dyniska.

Materiał powstał przy współpracy z Gminą Ulhówek

jak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe