Sprzeciwiamy się kategorycznie spalarni w Szopinku!

  • 18.09.2018, 09:06
  • Bogdan Nowak
Sprzeciwiamy się kategorycznie spalarni w Szopinku! – Nie zabierajcie nam czystego powietrza, nie chcemy was tutaj, nie róbcie nam tego, stop dla spalania śmieci! – domagali się mieszkańcy gminy Zamość na zebraniu w Szopinku. Przybyli na nie wówczas także przedstawiciele inwestora.
Ta sprawa budzi ogromne emocje. Mieszkańcy Szopinka sprzeciwiają się budowie spalarni śmieci przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu. Mocno wsparła ich w tym ostatnio Rada Gminy Zamość. Argumenty brzmią bardzo poważnie. Inwestorowi trudno chyba będzie je zlekceważyć.

Rada Gminy Zamość stanowczo sprzeciwia się planowanej inwestycji, jaką jest spalarnia odpadów na terenie miasta Zamość przez firmę Veolia Wschód. Sama lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców nie tylko miasta Zamościa, uznawanego jako Perłę Renesansu, ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość jak: Szopinek, Kalinowice, Jatutów czy Wólka Panieńska – czytamy w wydanym ostatnio stanowisku RG Zamość. 

Zaniepokojenie 

 

O tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Spalarnię chce postawić ciepłownia należąca do spółki Veolia Wschód w ramach projektu "Rozbudowy ciepłowni w Zamościu, w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego". Inwestycja miałaby powstać na granicy Zamościa i gminy Zamość. Członkowie zarządu Veolii Wschód już kilka razy przekonywali, że nowa spalarnia będzie nowoczesna i bezpieczna, "wykonana na podstawie najbardziej proekologicznych technologii, jakie są w tej chwili stosowane na świecie". 

Planowana inwestycja bardzo zaniepokoiła jednak okolicznych mieszkańców miasta i gminy. Wielokrotnie dzwonili do nas w tej sprawie. Swoje niezadowolenie wyrazili także 27 sierpnia na zebraniu w Szopinku. Przybyło na nie ponad dwieście osób. W obecności przedstawicieli inwestora zgromadzeni mówili o swoich obawach. Mieszkańców Szopinka i okolicznych miejscowości wsparli radni gminy Zamość. 

"Tereny znajdujące się wokół planowanej inwestycji są coraz bardziej zurbanizowane, zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, z dużą ilością terenów zielonych i rolniczym wykorzystaniem" – czytamy we wspólnym stanowisku radnych RG Zamość w tej sprawie (podpisał je w imieniu wszystkich radnych Józef Siemczyk, przewodniczący rady). 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
4598784m5
4598784m5 01.10.2018, 22:48
Rada Gminy protestuje? Zapytajcie się w UM, którzy to tam ślinią się na współpracę z veolią ..
Zamościanka
Zamościanka 26.09.2018, 07:50
NIE, NIE, NIE i jeszcze raz NIE. Mamy prawo się nie zgadzać !!!
xyz
xyz 19.09.2018, 08:17
zróbcie wywiad po mieszkańcach innych miast, które mają spalarnie, np. Rzeszowa, smród w odległości 2km od spalarni jest czasami tak intensywny, że w nocy budzimy się by pozamykać okna, wrażenie jakby ktoś wylał szambo pod balkonem, fetor tak okrutny, że trudno opisać słowami. Pytajcie o to, gdzie i w jaki sposób śmieci będą składowane przed spalaniem, jaka jest pełna droga śmieci od czasu trafienia do transportu, do czasu trafienia do kotła. Każdej obietnicy składanej przez mikrofon żądajcie na piśmie. Później odpowiedzialność scedują na niekompetencje pracownika, który ,,udzielał obietnic bez nadania mu odpowiednich uprawnień" i tyle im zrobicie. Trzymam kciuki
veto
veto 18.09.2018, 15:43
Mamy ustawowe prawo się nie zgadzać , bez podpisów mieszkańców nie mogą jej zbudować.

Pozostałe