Na tropie "Rysia". Zagadka śmierci Stanisława Basaja czeka na rozwiązanie

  • 18.09.2018, 07:00
  • Leszek Wójtowicz
Na tropie "Rysia". Zagadka śmierci Stanisława Basaja czeka na rozwiązanie
W "krwawą niedzielę" nacjonaliści ukraińscy zabili w Kryłowie 17 funkcjonariuszy MO i 28 cywilnych mieszkańców tej miejscowości.

Zagadka śmierci Stanisława Basaja "Rysia" wciąż czeka na rozwiązanie. Do tej pory nie udało się ustalić, jak zginął legendarny dowódca Batalionów Chłopskich i gdzie leżą jego szczątki. IPN sprawdza wszystkie tropy. Ostatni z nich prowadził do lasu pod Dołhobyczowem.

Z naszą redakcją skontaktował się mieszkaniec pow. hrubieszowskiego. – Wiem, gdzie może być zakopany "Ryś" – powiedział nam 83-latek.

W uzgodnieniu z lubelskim IPN-em oraz reprezentującym tę instytucję prokuratorem udaliśmy się w sierpniu do lasu pod miejscowością Zaręka (gm. Dołhobyczów). Towarzyszyli nam funkcjonariusze policji, pogranicznicy i pracownicy Nadleśnictwa Mircze.

Ślad na dębie

– Byłem tu w 1986 r. i wtedy jeden z miejscowych Ukraińców chciał mi pokazać dokładnie to miejsce, ale drugi Ukrainiec złapał go za ramię i zakazał – wspomina 83-latek.

Temat wrócił trzy lata temu. – Za sprawą znajomego Polaka z sąsiedniej wsi po raz drugi dowiedziałem się, że "Ryś" jest zakopany w lesie pod Zaręką – opowiada nasz rozmówca. – Miejsce to jest zaznaczone krzyżem naciętym na dębie od strony północnej.

W lesie dębów nie brakuje, ale po długich poszukiwaniach znaleźliśmy drzewo z dość wysoko umieszczonym nacięciem. Dąb może mieć ok. 100 lat. Czy to właśnie w jego sąsiedztwie trzeba szukać szczątków legendarnego dowódcy BCh?

Z informacji przekazanej nam przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie wynika, że postanowieniem z dnia 21 grudnia 2017 r. prokurator umorzył postępowanie przeciwko Piotrowi M., podejrzanemu o to, że w dniu 25 marca 1945 r. w Kryłowie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami jako żołnierz oddziału UPA sotni bojowej o kryptonimie "Wowka", brał udział w ataku na miejscowość Kryłów i zlokalizowany w niej posterunek Milicji Obywatelskiej, w toku którego to zdarzenia dokonali zajęcia miejscowości oraz budynku posterunku, a następnie przy użyciu broni palnej dopuścił się zabójstw milicjantów oraz mieszkańców Kryłowa, w tym m.in. Stanisława Basaja.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
irek
irek 01.12.2019, 22:22
będąc w warężu rozmawiałem z ukrainką która w czasie wojny mieszkała w liskach napytanie o rysia powiedziała mi ,że jego ciała trzeba szukać na polu między liskami a nowosiułkami
Felicita
Felicita 04.10.2018, 16:03
Kto wymordował Łasków? Czy czasem nie Rysiowcy? Znacie relacje ocalałych? Kalka z Wołynia...
śladamirysia
śladamirysia 27.09.2018, 08:19
Rachunek strat i zysków jest niestety na niekorzyść Basaja, który celowo palił polskie jak i ukraińskie zabudowania nie mówiąc o dworach i folwarkach.Bezmyślność!W opracowaniu dr Zajączkowskiego z IPN jest wzmianka,że sotnią w Kryłowie dowodził niejaki Wasyl Kołtoniuk? Tak nazwisko panieńskie nosiła żona Basaja. Zbieżność nazwisk czy rodzinne porachunki?
Wołyniak
Wołyniak 24.09.2018, 19:59
Tego, że Basaj miał krew niewinnych ukraińskich cywilów na rękach, nikt nie neguje. Pewnie też w wyniku niektórych jego nieprzemyślanych akcji ucierpieli od Niemców i od podziemia ukraińskiego, także Polacy. W końcu jak tu ktoś pisał - Gołębiewski za darmo nie chciał mu sprzedać kulki w czapę. Ale chyba jakieś zasługi miał, nie można go całkowicie potępiać.
JS
JS 03.06.2020, 00:23
Kto ci takich głupot naopowiadał Ukraińcu ?
lenin
lenin 23.09.2018, 10:33
Ulica Basaja w Hrubieszowie do dekomunizacji!
Wołyniak
Wołyniak 23.09.2018, 13:56
Widze mniejszość ukraińska spod znaku tryzuba dalej miesza Hrubieszowie. Pewnie za czyn bohaterski uznasz współprace WiN z mordercami Polaków. Porównaj liczbe ofiar Katynia i Wołynia O Wołyniu nie wiele sie mówi w przeciwieństwie do Katynia, a to były dużo gorsze i brutalniejsze mordy. Teraz z UPA chcą zrobić bohaterów przez nic nie znaczący fakt współpracy z WiN. Nie kusze sie o stwierdzenie ze użyli tylko WiN zeby zniszczyć komisje przesiedleńczą i zostac dalej w Polsce. Częci Ukraińców to sie pewnie udało i unikneli akcji przesiedleńczej ,stąd takie wpisy jak twoje.
zapora
zapora 22.09.2018, 20:51
Ryś - nie mój bohater. Pewnie wasz - czerwona zarazo.
Wołyniak
Wołyniak 23.09.2018, 13:57
Twój to pewnie Bandera
stachu
stachu 22.09.2018, 07:18
To ten co mordowal ukraińskich cywilów zamiast upowców?
cywil
cywil 22.09.2018, 19:22
Ta cały Sahryń był cywilny i biedni ukraincy nękani byli przez Polaków . Może jeszcze SS Galizien to polskie jednostki kolaborantów były. A Wołyń, Galicja i próba przeniesienia tego na tereny Chełma, Hrubieszowa i Zamościa to pewnie kłamstwo co? Tak jak to chcieli po wojnie ludziom wpoić banderowcy i widząc po twoich wpisach dalej chcą.
X
X 22.09.2018, 10:55
nie, ale ty potomku ... dobrze to wiesz i łżesz
moryc
moryc 21.09.2018, 20:49
Basajowcy to byli zlodzieje i prowokatorzy. "Irka" niestety go nie rozstrzelal.
ffffff
ffffff 21.09.2018, 14:33
UPA ***!
Umorzyciel
Umorzyciel 20.09.2018, 23:20
Chciał bym przeczytać uzasadnienie umorzenia postępowania w sprawie. Mogła szanowna redakcja przedstawić co jest powodem tego umorzenia.
Szew
Szew 21.09.2018, 20:53
No co Ty udajesz czy nie wiesz? Prokurator amator, z IPN, sciemniacz bierze 10 tys. netto i stwierdzil ze sprawcy nie zyja i wszystko przedawnione. Klasyczny typowy przyklad ich skuteczności.
Jack
Jack 20.09.2018, 13:46
Piotr M. znany przez polaków jako Mańka, ukraińcy nazywali go Pietka, źródło litopysy Wowky. Niedawno w Hrubieszowie Ukraińcy kręcili materiał do filmu o wspólnej akcji UPA i AK. W składzie upowców był niejaki ps. Suszko, w kryłowskiej zasadzce grał sowieckiego kapitana, został tamże postrzelony w dłonie przez swojego pobratymcę, od tamtej pory pełnił rolę specjalisty od broni, mało tego, obsługiwał prowizoryczną wyrzutnię rakiet, także w hrubieszowskiej akcji. Jeżeli Ci Ukraińcy od filmu, to tacy badacze, może warto zacząć współpracę. Oni rozmawiając między sobą, mogą dużo wnieść nowego do poszukiwań.
M.
M. 20.09.2018, 23:30
Myślisz że to by się udało ? >>> https://pl.wikipedia.org/wiki/…
zir
zir 20.09.2018, 13:27
Prowokator. Nie bohater.
wołyniak
wołyniak 20.09.2018, 23:13
ZIR >>Powiedz to ludziom uratowanym przed mordami UPA i OUN. Bo niewątpliwie sporo wiosek obronił. I nie jest prawdą ze prowokował konflikt bo to były działania odwetowe. Samo spalenie Sahrynia ograniczyło ich zapędy. Bo jak wszyscy wiedzą nie była to bezbronna ukraińska wieś a twierdza UPA gdzie stacjonował SS Galizien czy - 14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska)
cywil
cywil 24.09.2018, 20:05
No to UPA czy SS Galizien? Byś może się zdecydował. Bo to chyba różnica. Ale i tak wiadomo, że tam nie było żadnej UPA. A z SS Galizien może kilku a i tak tego nikt nie potwierdził. Więc pozostaje kto? No kto? Sami ukraińscy cywile....
OBSERWATOR
OBSERWATOR 27.09.2018, 02:29
TAK , BYLI W SAHRYNIU SAMI BIEDNI UKRAIŃCY I DO AK I BCH STRZELALI Z GOŁEJ *** A BROŃ , KTÓRĄ ZEBRANO PO AKCJI ZOSTAWILI KOSMICI. Z POSTERUNKU TYM BIEDNYM UKRAIŃCOM UDAŁO SIĘ UCIEC , GDZIE ODPOCZYWALI PO NOCNYCH AKCJACH . SAHRYŃ BYŁ SKOORDYNOWANY Z AKCJĄ NA SZYCHOWICE GDZIE ZNALEZIONO DOKUMENT CO CI BIEDNI UKRAIŃCY ZAPLANOWALI NA DNI PO 10 .03.1944r. - CHCIELI ZROBIĆ DRUGI WOŁYŃ. PO WOJNIE JACHYMEK NIE POTRAFIŁ UZASADNIĆ DLACZEGO SKOORDYNOWANĄ , PREWENCYJNĄ AKCJĘ NA INNE WSIE ZAPLANOWAŁ NA 10.03.1944r .MÓJ APEL '' WSZYSCY STAJĄCY W OBRONIE BIEDNYCH I NIE UZBROJONYCH UKRAIŃCÓW TO POTOMKOWIE OUN I UPA ORAZ IDEOLOGI BANDERYZMU WIĘC ZAMILCZCIE BO BANDEROWCÓW NIENAWIDZĘ A UKRAIŃCÓW LUBIĘ'.
fipwe
fipwe 20.09.2018, 08:05
Nie ma lepszych bohaterów do odnalezienia?
Moryc
Moryc 24.09.2018, 20:06
Nie ma. Twoje pieniądze idą właśnie na poszukiwanie takich "bohaterów"

Pozostałe