Gawędy o zamojskich familiach

  • 13.09.2018, 16:21 (aktualizacja 13.09.2018, 16:32)
  • Bogdan Nowak
Gawędy o zamojskich familiach Okładka albumu.
Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny – to tytuł najnowszej książki naszych redakcyjnych kolegów: Roberta Horbaczewskiego i Adasia Gąsianowskiego. Publikacja jest zbiorem "gawęd", które od lat, w rozszerzonej formie można było znaleźć na łamach Kroniki Tygodnia. Jednak przybrały one teraz bardziej dostojną, albumową formę.

"Choć na starych fotografiach świat jest czarno-biały, kryją one barwne historie. Przenoszą w świat, którego już nie ma. Nierzadko są jedyną pamiątką po przodkach" – czytamy we wstępie tej książki. "Można je znaleźć w każdym domu. Wiszą na honorowym miejscu, na ścianach, stoją na sekretarzykach, otwierają rodzinne albumy. Sięgamy po nie podczas spotkań z bliskimi. Wtedy wracają wspomnienia i ożywają opowieści". 

Czasami w takich spotkaniach uczestniczył Robert Horbaczewski. Dzięki jego mozolnej, wręcz benedyktyńskiej pracy, rodzinne historie zostały przelane na papier. Bywało podobno także w ten sposób, iż stare zdjęcia ktoś przynosił do Adasia Gąsianowskiego (jest właścicielem zamojskiego Muzeum Fotografii), a potem Robert długo "gimnastykował się" nad przeróżnymi książkami i pożółkłymi  papierzyskami, żeby je "rozszyfrować", a potem "ubrać" w opowieści. 

Nie było to łatwe. Stare, rodzinne historie są jak puzzle, które nie zawsze do siebie pasują. Nieraz trudno oddzielić w nich prawdę od mitów. A jednak Robertowi to się udało. Co ważne książka została napisana lekko, po dziennikarsku. Wyczuwa się w niej pasję historyka oraz ogromny szacunek do rozmówców. Dzięki wspólnej pracy naszych kolegów (z których jesteśmy bardzo dumni!) udało się stworzyć wielką opowieść o wspaniałych, zamojskich familiach, bojowych szlakach szacownych pradziadków, ubranych w mundury przeróżnych armii, pasjach, radościach i codziennych troskach dawnych mieszkańców Zamojszczyzny.

W publikacji znalazło się także kilkaset pięknych, czarno-białych zdjęć. Zebrał i przygotował je do druku Adam Gąsianowski (on także jest autorem koncepcji publikacji). Skład i opracowanie graficzne wykonał natomiast Janek Molas, a korektę – Iwona Pieczykolan.

O tym jak wyglądały kulisy pracy nad najnowszym "Czarem..." (książka jest kontynuacją publikacji z 2010 r.), Robert Horbaczewski i Adam Gąsianowski opowiedzą na promocji tej książki, która w piątek (21 września) odbędzie się w zamojskiej restauracji "Padwa", przy ulica Staszica 23. Początek spotkania godz. 16.30.

Bogdan Nowak

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe