Zamość: Odsłonią pomnik pamięci Ormian

  • 14.09.2018, 06:00 (aktualizacja 14.09.2018, 08:55)
  • bw
Zamość: Odsłonią pomnik pamięci Ormian
W niedzielę, 16 września, w Zamościu zostanie odsłonięty pomnik Pamięci Ormian. Kamienny 3,5-metrowy monument stanie przy ulicy Łukasińskiego, obok hotelu Renesans, gdzie do XVIII wieku funkcjonował kościół i cmentarz ormiański.

Oprócz chaczkaru (ormiańskiego krzyża), wykonanego z tufu wulkanicznego z Armenii, wyrzeźbiono na nim wizerunek św. Tomasza Apostoła i bryły nieistniejącego już kościoła ormiańskiego. 

 – Z inicjatywą powstania pomnika wyszedł rok temu, podczas Dnia Ormiańskiego ambasador Armenii w Polsce. Pomnik stanie w roku szczególnym dla Polaków i Ormian: w 100-lecie niepodległości Polski i 100-lecie niepodległości Pierwszej Republiki Armenii. Monument ufundował działający w Polsce przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, Arsen Ovsepyan z Fundacji Polsko-Ormiańskiej – wyjaśnia Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego. 

Uroczystości odsłonięcia pomnika odbędą się w niedzielę, 16 września w samo południe. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe