Zamość: Zostałem uwięziony w domu!

  • 11.09.2018, 06:00 (aktualizacja 11.09.2018 08:15)
  • Bogdan Nowak
Zamość: Zostałem uwięziony w domu! Henryka i Dariusz Jonas przed podjazdem do ich mieszkania. Z daleka wygląda to tak jakby nie było problemu. Podjazd jednak przestał być bezpieczny...
Niepełnosprawny mężczyzna z Zamościa twierdzi, że został uwięziony w mieszkaniu, bo boi się jechać na wózku po rozsypującym się podjeździe.

– Poruszam się na wózku i od jakiegoś czasu boję się wyjechać z domu. Chodzi o podjazd, który zapada się pod moim wózkiem. Obawiam się, że się pode mną zawali – mówi Dariusz Jonas, mieszkaniec mieszkania socjalnego przy ul. Grunwaldzkiej w Zamościu. – Prosiliśmy z mamą o pomoc w magistracie. Bez skutku.

W 2013 roku przy ul. Grunwaldzkiej w Zamościu powstało 12 nowych mieszkań socjalnych. Inwestycja pochłonęła 1,6 mln zł. Dzięki niej kilkanaście rodzin znalazło nowe lokum. W jednym z mieszkań zamieszkał Dariusz Jonas. Mężczyzna cierpi na porażenie mózgowe. Porusza się na wózku inwalidzkim. Mieszka on wraz matką, 68-letnią panią Henryką. Ona też ma poważne kłopoty ze zdrowiem (od lat leczy się m.in. na serce, nadciśnienie tętnicze oraz zwyrodnienie kręgosłupa i kolan).  

 

Bardzo się przestraszyłem

– Zarządcą mieszkań jest zamojski Zakład Gospodarki Lokalowej. Już na etapie przydzielania tych lokali powstały błędy, których nie możemy zrozumieć. Otóż wśród tych lokali są aż trzy przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Są przy nich podjazdy dla wózków, obszerniejsze łazienki, kuchnie itd. Tam jednak zamieszkały rodziny, w których nie było niepełnosprawnych. My natomiast trafiliśmy gdzie indziej. Dlaczego? – pyta pani Henryka.

Przed drzwiami do nowego mieszkania wybudowano jeden schodek. Była to dla pana Dariusza bariera nie do przebycia. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karo
Karo 11.09.2018, 18:58
Mieszkam na jednym z Osiedli w Zamościu. W bloku obok mnie jest zamontowany podjazd dla osoby niepełnosprawnej, której w tym mieszkaniu już nie ma od 4lat. Może ktos by się tym zainteresował i podjazd trafiłby do osoby która jego potrzebuje...
Jagnaa
Jagnaa 11.09.2018, 21:02
Zgadzam sie 100procentach z Panem
czytelnik
czytelnik 11.09.2018, 10:03
a gdzie przewodnicząca zarządu osiedla, czy ten problem był jej zgłoszony czy od razu do mediów bo się należy; trzeba samemu najpierw poczynić kroki żeby poprawić coś a potem oskarżać kogoś za błędy, nie od razu daj bo mi się należy
Adela
Adela 12.09.2018, 22:47
Obrzydliwy komentarz, naprawdę myślisz że ta sprawa była tajemnicą dla mieszkańców osiedla, lub zarządu? Skoro już na samym etapie przydziału mieszkań zadziałało tzw kolesiostwo. Bo jak inaczej nazwać fakt że Pan Tomasz nie trafił do mieszkania przystosowanego do jego potrzeb? Skoro takie mieszkania powstały na osiedlu, właśnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Nie trzeba mieć IQ Alberta Einsteina do rozwiązania tej zagadki, ktoś polaszczył się na obszerniejszą łazienkę i kuchnię, co tam Pan Tomasz. Daj bo mi się należy! Tutaj mocno przesadziłeś masz poglądy rodem z PRL-U! Miał siedzieć w mieszkaniu do późnej starości? Giąć kark przed Panami z zarządu , którzy już na samym początku pokazali gdzie mają jego problemy? Kompletna znieczulica. Co z tobą jest nie tak? Pan Tomasz nie wybierał takiego życia, to że jeździ na wózku inwalidzkim nie oznacza że jest człowiekiem roszczeniowym. Każdemu jednak należy się minimum godności. Ile twoim zdaniem miał czekać? Naprawdę myślisz że nie zgłaszał tego do zarządu?
WITAM 1
WITAM 1 13.09.2018, 13:39
DO P ADELA JA JESTEM ZA PNIA I POWIEM WIECEJ TAKICH BLOKÓW DO STOSOWNYCH NA PARTERZE JEST W ZAMOSCIU PARE TAK Z 5 I NIE MA TAM OSOB NA WÓKACH Z TEGO CO WIEM?? BO NIK O TYM NIE POMYSLI.

Pozostałe