W rocznicę Bitew Tomaszowskich. Nie tylko pamięci września

  • 14.09.2018, 07:00 (aktualizacja 14.09.2018 08:55)
  • Robert Horbaczewski
W rocznicę Bitew Tomaszowskich. Nie tylko pamięci września
W tym roku organizatorzy obchodów rocznicy Bitew Tomaszowskich do inscenizacji podeszli inaczej niż zwykle. Widzowie nie zobaczą walk z jednostki niemieckimi. Nacisk położono na walki z Sowietami i epizody z całej wojny.

Wydarzenia związane z rocznicą 79 rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim rozpoczną się już w piątek 14 września. Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im dra Janusza Petera wspólnie z Tomaszowskim Domem Kultury przygotowało dla młodzieży program historyczny poświęcony wojnie obronnej w 1939 roku pod hasłem "Za Ojczyznę, za Honor, za Nas".

W sobotę rano rozpocznie się cykl imprez sportowych. O godz. 11 przy pomniku Żołnierzom Września 1939 wystartuje VII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939, a na terenie OSiR X edycja biegów ulicznych oraz po raz pierwszy zawody nord walking seniorów.

O godz. 15 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych obrońców Ojczyzny, po której uczestnicy przejdą pod pomnik Żołnierzom Września 1939 i na cmentarz wojenny, gdzie złożą wieńce na grobie generała Tadeusza Piskora. Odbędzie się też apel pamięci w asyście Kompanii Honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Sobotnie uroczystości zakończy koncert patriotyczny zespołu Góralska Hora, który rozpocznie się o godz. 17.30 w miejskim amfiteatrze.

Niedzielne wydarzenia odbędą się na łąkach Stadniny Koni w Dąbrowie Tomaszowskiej. O godz. 11 odprawiona zostanie polowa msza święta. A potem rozpocznie się widowisko historyczne "Ocalić od zapomnienia", które corocznie ściąga tłumy. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe