Z kalendarza świąt nietypowych

  • 07.09.2018, 12:49 (aktualizacja 07.09.2018, 17:46)
  • wd
Z kalendarza świąt nietypowych
W kalendarzu znaleźć można święta kościelne, państwowe i nietypowe. Te ostatnie są niekiedy bardzo ciekawe. Kto świętuje we wrześniu?

3 WRZEŚNIA

Dzień Wieżowców

 

3 września przypada Dzień Wieżowców. Z tej okazji pojawiają się takie hasła jak: "Najważniejsze jest mierzyć wysoko", a samo święto jest okazją, by zobaczyć świat z góry i zrobić fotki z dachu wieżowca. Pomysł naprawdę nam się podoba, jednak nie wszędzie jest do zrealizowania. Rzut okiem po okolicy sprowadza nas nieco niżej, bo przecież w mniejszych miastach o wieżowce trudno. Trzeba jednak przyznać, że brak ten rekompensują dobrze prezentujące się bloki i inne nowe budownictwo. 

– Widok z 5 piętra mieszkania na pewno nie jest tym, o czym mówi się w Dniu Wieżowców, ale nie o ekstremalne wrażenia nam chodzi, a o wygodę i komfort życia codziennego. Nieruchomości, jakie mamy w sprzedaży, są bardzo atrakcyjną ofertą szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wpływ na to ma rozmieszczenie mieszkań i okolica: tereny zielone, dostosowana do potrzeb mieszkańców infrastruktura, a więc szkoły, przedszkola, punkty medyczne, basen, kino, park, sklepy, apteka w pobliżu. Obecnie na lokatorów czekają nowoczesne i komfortowe mieszkania w centrum Biłgoraja (przy ul. 3 Maja/Długiej) z cichymi windami i podziemną halą garażową. W cenie każdego mieszkania jest duży, słoneczny taras. Mieszkania mają różnorodne metraże i rozkłady: od przestronnych kawalerek po 4-pokojowe mieszkania rodzinne (od  44 do 76,6 m2). Uroku dodają im z pewnością duże okna od południa. Dla wymagających klientów idealne będą apartamenty w 3-kondygnacyjnych nowoczesnych budynkach wielorodzinnych (z garażami) przy ul. Polnej w Biłgoraju. Mieszkańcy osiedla Polna Park na pewno będą mogli liczyć na zachowanie prywatności – teren inwestycji ma być ogrodzony i dobrze zagospodarowany. Jak mieszkania prezentują się wewnątrz? Zapewniam, że nadzwyczajnie dobrze. W każdym budynku zaprojektowano ekskluzywny dwupoziomowy apartament o pow. 98,45 m² z własnym ogrodem. Każdego, kto poszukuje miejsca dla siebie i swoich bliskich albo chce dobrze ulokować zarobione pieniądze, zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą nieruchomości w powiecie biłgorajskim poprzez naszą stronę internetową lub osobisty kontakt – mówi Ewa Pawęska-Frączek, kierownik Biura Furmanek – Kancelaria Nieruchomości.

 

8 WRZEŚNIA

Dzień Marzyciela

 

Dzień Marzyciela obchodzi zapewne każdy na tej planecie. Według kalendarza to nietypowe święto przypada na 8 września. Jest dobrą okazją do refleksji na temat własnych marzeń: tych spełnionych i pozostających ciągle w planach. To także doskonały pretekst do spełnienia tych bardziej możliwych. Kto jest większym marzycielem – kobieta czy mężczyzna? Pewnie większość opowie się za kobietami, jednak w rzeczywistości równie wielkimi marzycielami (jeśli nie większymi) są panowie. A czego pragną kobiety? Cóż... ta lista marzeń jest niesamowicie długa i często bez końca. Z materialnych rzeczy kobiety marzą m.in. o diamentach...

 – Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kiedyś są klientami sklepów z biżuterią. Jednak nie robią zakupów dla siebie, a takie, które uszczęśliwią ich ukochane. Najpierw kupują łańcuszki z zawieszkami, bransoletki czy kolczyki, a potem pierścionki zaręczynowe z diamentami i w końcu obrączki. Chociaż każda biżuteria podarowana od serca ma swoją wartość, warto ją dodatkowo podkreślić dobrą jakością. Bardzo ważna w tej kwestii jest próba złota czy srebra, z jakiego wykonane są błyskotki. Im większa zawartość złota czy srebra w stopie, tym lepsza jest jakość danego wyrobu. Tę jakość może nam zagwarantować biżuteria z próby 585 w złocie oraz srebra w próbie 925. Co bardzo ważne, zakupy najlepiej robić w sprawdzonych miejscach, gdzie można zweryfikować oznaczenia prób, dostać pełną gwarancję dla zakupionej biżuterii. W naszej Pracowni przy ul. Pereca 11 na Starym Mieście w Zamościu mamy ogromny wybór przepięknej biżuterii dla młodej i dojrzałej damy w korzystnej cenie. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie – mówi Dariusz Królikowski, jubiler, właściciel Pracowni Biżuterii przy ul. Pereca 11.

 

Światowy Dzień Fizjoterapii

8 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Fizjoterapii. Pacjenci mają wówczas okazję skorzystać z darmowych konsultacji i wizyt (listę gabinetów znajdziecie na www.dobrapraktykafizjo.pl). Czym zajmuje się fizjoterapeuta i kto powinien się do niego zgłosić, zapytaliśmy fizjoterapeutę Pawła Dyjaka.

 – Fizjoterapia kojarzona jest głównie z masażami, tymczasem zakres naszej pracy jest o wiele szerszy. Leczenie zaczynamy zawsze od wywiadu i wyznaczenia procedury terapeutycznej, której przebieg jest potem monitorowany. Terapia jest dostosowywana do aktualnego stanu i możliwości pacjenta, co pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Do fizjoterapeuty nie trzeba zgłaszać się za pośrednictwem lekarza. Każda osoba mająca problemy ze sprawnością może i powinna zgłosić się do nas osobiście i jak najszybciej. Najczęściej spotykamy się ze sportowcami, osobami aktywnymi lub wręcz odwrotnie – tymi, które z racji wykonywanej pracy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. W przypadku tych ostatnich problemem są przede wszystkim bóle kręgosłupa. Jednak fizjoterapeuta zajmuje się różnymi dolegliwościami powodującymi dyskomfort czy utrudniającymi sprawność ruchową człowieka. Wśród częstych problemów, z jakimi zgłaszają się do nas pacjenci, są też: stwierdzona osteoporoza lub zmiany zwyrodnieniowe stawów, przebycia urazu czaszkowo-mózgowego lub wielonarządowego, złamanie kości lub uszkodzenie stawów, schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd, astma, udar mózgowy, uraz rdzenia kręgowego czy opóźnienie rozwojowe niemowlaków. Fizjoterapeuta ma za zadanie przywrócić i utrzymać maksymalne zdolności ruchowe i funkcjonalne, a także zapobiec procesom chorobowym – tłumaczy Paweł Dyjak, fizjoterapeuta

9 WRZEŚNIA

Światowy Dzień Urody

Światowy Dzień Urody, który przypada na 9 września to dobra okazja, by pozwolić sobie na odrobinę relaksu i próżności i zadbać o swój wygląd. O pielęgnację włosów, które są na pewno zmęczone upalnym latem, zapytaliśmy profesjonalistki z salonu fryzjerskiego Montibel.lo.

 – Choć lato jest bardzo przyjemną porą, to nie wpływa korzystnie ani na skórę, ani na włosy. Promienie UV uszkadzają keratynę, która jest podstawowym składnikiem struktury włosa. Jej niedobór powoduje osłabienie włosów i ich wypadanie. A tego nie powinniśmy ignorować. Nadmiernemu wypadaniu włosów mogą towarzyszyć inne dolegliwości takie jak: przesuszona skóra głowy, łupież, swędzenie, rozdwajające się końcówki lub powolny wzrost. Konieczne jest wówczas zastosowanie kompleksowej pielęgnacji. Odpowiednie naturalne kosmetyki należy oczywiście dobrać zależnie od problemu. W przypadku osłabienia włosów i przerzedzania się fryzury, naszym klientom proponujemy sprawdzoną kompleksową kurację Hair-Loss Control Cryoactive. To profesjonalny zestaw odżywczych, stymulujących do odbudowy składników, które skutecznie wzmacniają cebulki włosa oraz pobudzają wzrost. Po wakacjach panie lubią też odświeżać kolor. Koloryzację trzeba jednak robić z głową, a więc najlepiej pod okiem fryzjera. Jesienią można zaszaleć i zdecydować się na modne ciągle pastelowe odcienie różu czy fioletu, karmelowe, beżowe i brzoskwiniowe – ciepłe tonacje blondów – mówią Joanna Sokołowska i Danica Savić, fryzjerki z salonu fryzjerskiego Montibel.lo w Zamościu.

Światowy Dzień FAS

 

9 września to m.in. Światowy Dzień FAS (FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy). Dzień ten ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Tematy zdrowia i wychowywania dzieci są niezwykle obszerne i ważne. Ciągle podejmują je ludzie, którym na sercu leży dobro najmłodszych. Obecnie w Zamościu istotną kampanię przeciwdziałania przemocy wobec dzieci – "Klaps to nie rozwiązanie" prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

– Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej mieszkańców Zamościa na temat szkodliwych skutków stosowania aktów przemocy wobec dzieci. Przysłowiowy klaps, który często jest bagatelizowanym zachowaniem wobec dziecka, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka, o czym rodzice często zapominają lub nie wiedzą.

Warto wspomnieć o tym, że klaps utożsamiany z metodą wychowawczą jest tak naprawdę wyrazem bezsilności oraz braku pomysłu, jak reagować na negatywne zachowanie dzieci. Trzeba pamiętać wówczas o tym, że niesforność i nieposłuszeństwo dziecka nie są wyrazem złośliwości lecz wyrazem jego naturalnej ciekawości  świata, potrzeby ruchu czy zabawy. Wymierzanie w takiej sytuacji klapsa jako kary dla dziecka będzie czynem niezrozumiałym i oderwanym od kontekstu sytuacji, w której się znalazło.  W sytuacjach kiedy rodzice nie widzą jak lub nie potrafią poradzić sobie z zachowaniem dziecka, najczęściej wtedy upominają dziecko – warto wówczas sprawdzić czy słowa, które rodzic używa są zrozumiałe dla dziecka. Ważne jest, aby okazywać dziecku miłość poprzez uważne słuchanie tego, co mówi, okazywanie mu szacunku tak jak dorosłej osobie, a także brania jego zdania pod uwagę.  Trzeba pamiętać, że bardzo ważna w wychowaniu jest rozmowa na temat emocji, jakie dziecko przeżywa. Zapewnijmy je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. 

Drugim filarem prawidłowego wychowania jest wprowadzanie w życie rodzinne jasnych i zrozumiałych dla dziecka zasad, które będą stanowić granice będące jednym z czynników poczucia bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że pochwały oparte na zasobach dziecka będą budowały realistyczne poczucie własnej wartości i zachęcały je do podejmowania nowych wyzwań i wkładania większego wysiłku podczas wywiązywania się ze swoich obowiązków. Bardzo ważne w wychowywaniu dzieci jest to, aby rodzice pamiętali o swoich potrzebach – w przeciwnym razie mogą doświadczać frustracji i w związku z tym mogą to przerzucać na swoje dzieci. Należy pamiętać, że dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami i słuchaczami i dlatego też należy dawać im dobry przykład – mówi psycholog Katarzyna Chomicka.

Więcej informacji w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu przy ul. Kilińskiego 32 lub pod numerem telefonu 84 641 21 21.

12 WRZEŚNIA

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

 

12 września obchodzimy również Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Pamiętajmy, że nie tylko z tej okazji warto sprawdzić czym grozi nam brak odpowiedniej higieny oraz jaki jest stan naszych dziąseł i zębów. Profilaktyka jest w tej kwestii nieoceniona.

- Uśmiech ukazujący zdrowe, białe zęby to wizytówka człowieka. Ale posiadanie idealnego uzębienia jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Stan zębów i dziąseł ma bowiem spory wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Bakterie zalegające w jamie ustnej nie tylko uszkadzają szkliwo, ale są powodem wielu groźnych schorzeń. Mogą np. zwiększać ryzyko zawału serca i udaru: jeśli przedostaną się do krwiobiegu, traktowane są przez organizm jak ciała obce i wówczas płytki krwi i przeciwciała zaczynają je atakować i zmuszać do osiadania na ścianach naczyń krwionośnych, co doprowadza do powstania tzw. blaszek miażdżycowych. Nieleczone zęby sprzyjają również: bakteryjnemu zapaleniu płuc, zapaleniu zatok, grypie, problemom z układem krążenia, zaburzeniom w obrębie układu oddechowego, nowotworom i nasilają objawy cukrzycy. Dlatego też tematu higieny jamy ustnej nie można lekceważyć. Pamiętajmy, że podstawą pielęgnacji zębów jest umiejętne ich czyszczenie: minimum 2 razy dziennie po 3 minuty, żeby chronić zęby przed próchnicą. Ponadto warto przywyknąć do używania nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej i częstej wymianie szczoteczek do zębów, bo na nich właśnie gromadzą się bakterie. Równie ważne są kontrolne wizyty u stomatologa i leczenie próchnicy już u najmłodszych. Ponad 90% chorób jamy ustnej można uniknąć lub trwale wyleczyć. Dbając o zęby, dbamy o nasze zdrowie – mówi stomatolog Magdalena Wach.

 

Dzień Brukarza

12 września swoje święto mają brukarze. Słusznie im się ono należy, bo przecież to właśnie ta grupa zawodowa w nie zawsze dobrych warunkach atmosferycznych buduje parkingi, podjazdy, chodniki, tarasy itd. Dzięki nim żyje się nam wygodniej i bezpieczniej. 

 – Dzień Brukarza to dobra okazja do docenienia osób wykonujących ten zawód. Praca brukarza wymaga bowiem dużej cierpliwości, wytrwałości i precyzji.  Fachowcy są niezbędni przy budowie prywatnych podjazdów i aranżacji ogrodu , a przede wszystkim przy pracy w terenie ogólnodostępnym. Firma Humus istnieje od 1995 roku, a brukarstwo jest jedną z naszych specjalności. Wykonujemy wiele zamówień nie tylko na terenie Zamościa, ale i całego województwa lubelskiego. Do realizacji usług brukarskich wykorzystujemy wysokiej jakości, trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał – kostkę brukową takich firm jak Bruk-Bet, Jadar, Polbruk, Semmelrock. Tworzymy z nich niezwykle ciekawie i elegancko prezentujące się kompozycje, które pięknie eksponują otoczenie. Pracujemy również z kostką brukową zakupioną przez klienta. Podejmujemy się wykonawstwa zarówno zleceń prywatnych, jak i publicznych. Służymy fachowym doradztwem, a także darmową wyceną. Na wykonanie przez nas prace z zakresu brukarstwa udzielamy trzyletniej gwarancji i oczywiście wystawiamy faktury VAT.  Poza brukarstwem specjalizujemy się w wykonawstwie robót ziemnych oraz świadczeniu usług koparko-ładowarką np. przy rozbiórkach i wyburzeniach (wszystkie prace wykonują oczywiście wykwalifikowani pracownicy z uprawnieniami). Dysponujemy 3 rodzajami łyżek (40/60/120) do skarpowania. Oferujemy również usługi mini-ładowarką BOBCAT. Każdą pracę wykonujemy precyzyjnie i na najwyższym poziomie. A zadowolenie zleceniodawców z dobrze wykonanej przez nas pracy jest dla nas motywacją. Korzystając z okazji, wszystkim brukarzom życzę powodzenia, rozwoju w pracy i dumy z tego, że robią coś, z czego korzysta mnóstwo osób – mówi Lucjan Burda, właściciel zamojskiej firmy Humus.

 

20 WRZEŚNIA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września. Na maluchy uczęszczające do przedszkola czeka wtedy mnóstwo atrakcji. Skąd pomysł na takie święto?

 – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzimy dopiero od 2013 r. To święto podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i daje okazję do integracji przedszkoli z różnych regionów kraju, instytucji i osób wspierających funkcjonowanie tych placówek. Jest też okazją do wspólnej zabawy i korzystania z niedostępnych na co dzień atrakcji. Chociaż takie święta zawsze pozostają wyjątkowe, nasze przedszkole stara się, by każdy dzień był dla maluszków miły i pozwalał czerpać radość z bycia przedszkolakiem. To dla najmłodszych ciągle wzbogacamy naszą ofertę i doposażamy przedszkole. Dzieci już od 2 roku życia mogą się bawić i uczyć przez zabawę oraz rozwijać ruchowo i emocjonalnie pod okiem pedagogów. Wszystkie zajęcia opiekuńczo-edukacyjne organizowane są ze wspaniałym indywidualnym podejściem do dzieci, które dzięki temu traktują przedszkole niczym drugi dom. Na najbliższy rok szkolny mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, zapraszamy więc rodziców z pociechami do odwiedzin w naszej placówce – mówi Małgorzata Siedlecka, dyrektor Punktu Przedszkolnego "Zuza" w Zamościu

 

 

 

 

 

 

 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe