Obsza: Niemcy wymordowali kilkudziesięciu Żydów. Ofiary zbrodni mają swój pomnik (ZDJĘCIA)

  • 06.09.2018, 10:00
  • ak
Obsza: Niemcy wymordowali kilkudziesięciu Żydów. Ofiary zbrodni mają swój pomnik (ZDJĘCIA) Fot. GOK Obsza
Z udziałem 60-osobowej delegacji z Izraela we wtorek (4 września) w gminie Obsza odsłonięto pomnik ofiar holocaustu. Dopiero przed kilkoma miesiącami odkryto miejsce, w którym w listopadzie 1942 roku Niemcy zamordowali 47 Żydów.

Ofiary tragicznych zdarzeń z czasów II wojny światowej zostały upamiętnione z inicjatywy Zbigniewa Niżińskiego, prezesa Fundacji "Pamięć, która trwa" z Warszawy. To on uzyskał informacje wskazujące na to, że jesienią 1942 roku w okolicy kościoła na granicy wsi Dorbozy i Olchowiec w gminie Obsza, hitlerowcy dokonali masowej egzekucji Żydów, ukrywanych m.in. przez miejscową ludność. 

Niżyński dotarł do świadków, a dodatkowe informacje o zbrodni odnaleziono w archiwach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Udało się ustalić, że w listopadzie 1942 roku Niemcy dokonali egzekucji 47 Żydów, których nazwiska nie są jednak znane.

Miejsce tej masowej egzekucji zostało przez gminę i fundację uporządkowane. Postawiono również pomnik, który został oficjalnie odsłonięty w miniony wtorek.

Podczas tej uroczystościekumeniczną modlitwę za pomordowanych odmówili rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło i proboszcz parafii w Obszy ksiądz Paweł Sochacki. Byli też obecni przedstawiciele lokalnych władz z wójtem Andrzejem Plackiem i sekretarzem Grzegorzem Wróblem. W odsłonięciu pomnika brał też udział przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jakub Beczek, poczty sztandarowe i delegacje szkół z Olchowca, Babic, Obszy i Zamchu, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przybyła ponadto delegacja pracowników przemysłu lotniczego z Izraela.

ak

Zdjęcia (14)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
david
david 06.09.2018, 22:23
za czyje kase ten pomnik ja sie pytam
#RobertWójtowicz
#RobertWójtowicz 06.09.2018, 14:37
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Pozostałe