Pamięci lekarza z Hrubieszowa

  • 04.09.2018, 10:30 (aktualizacja 04.09.2018, 10:30)
  • Mariusz Parol
Pamięci lekarza z Hrubieszowa
Był cenionym lekarzem pediatrą i aktywnym społecznikiem. Zmarł w wieku 45 lat. Zaraził się tyfusem od jednego ze swoich pacjentów.

Piotr Borsukiewicz pochodził z Hrubieszowa. Miał krótkie, ale niezwykle intensywne życie. Dzielił je między pracę naukowo-dydaktyczną, pomoc pacjentom i działalność społeczną w wielu dziedzinach i instytucjach w Lublinie. Był również wykładowcą na Uniwersytecie Lwowskim. Z okazji setnej rocznicy śmierci Piotra Borsukiewicza jego rodzina z Hrubieszowa ufundowała tablicę pamiątkową. W październiku zostanie ona odsłonięta w szpitalu, w którym pracował i zmarł.

Piotr Borsukiewicz urodził się 31 stycznia 1872 r. w Hrubieszowie. Był synem tutejszego szewca. W mieście nad Huczwą uczył się w szkole podstawowej i gimnazjum. Liceum ukończył w Chełmie. W Hrubieszowie w tym czasie nie było szkoły średniej. W 1895 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim i zdobył dyplom lekarza. Po studiach przez pół roku praktykował w Usiługu nad Bugiem. Następnie pracował w Porycku na Wołyniu (wtedy te ziemie należały do Rzeczypospolitej Polskiej, a obecnie leżą na Ukrainie). W 1908 r. Boruskiewicz przeniósł się do Lublina. Tam szybko zyskał uznanie. Został ordynatorem utworzonego w 1911 r. Szpitala im. Dzieciątka Jezus.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe