Dzięki dofinansowaniu rozwinęła skrzydła

  • 08.11.2016, 06:00
  • Monika Maryniuk
Dzięki dofinansowaniu rozwinęła skrzydła
Marlena Pełech dzięki dofinansowaniu z Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) spełniła swoje marzenie. W sierpniu otworzyła salon stylizacji paznokci, który cieszy się sporym powodzeniem wśród pań.

Marlena Pełech, mieszkanka Białej Podlaskiej od dawna nosiła się z zamiarem otworzenia swojego biznesu. Na przeszkodzie do realizacji marzeń stał jednak strach przed tym czy poradzi sobie z prowadzeniem firmy i brak pieniędzy. – Skończyłam studia kosmetyczne, a w trakcie nich szkolenie ze stylizacji paznokci. Początkowo przez kilka lat świadczyłam te usługi w domu dla znajomych, ale zawsze marzyłam o tym, aby mieć profesjonalny salon – opowiada pani Marlena. Kiedy więc dowiedziała się w bialskim Powiatowym Urzędzie Pracy o możliwości otrzymania pieniędzy na założenie biznesu z projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska” w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój, to postanowiła w końcu zaryzykować. – To był dla mnie ostatni dzwonek, bo ze wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby do 29 roku życia. Mam co prawda o rok mniej, ale nie chciałam przegapić takiej okazji – mówi Pełech.

Strzał w dziesiątkę

Los się do niej uśmiechnął, bo złożony wniosek o dofinansowanie zyskał pozytywną akceptację i dlatego dostała dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł. W urzędzie pracy odbyła też szkolenie na temat rozliczenia dotacji. - Mogłam w końcu zrealizować swoje marzenie. Zanim dostałam pieniądze, znalazłam lokal znajdujący się w centrum Białej Podlaskiej, który doskonale nadawał się na salon stylizacji paznokci – cieszy się mieszkanka Białej Podlaskiej.

fot. Na zdjęciu Martyna Pałech w swoim salonie stylizacji paznokci (fot. Monika Maryniuk)

Otrzymane fundusze przeznaczyła na zakup sprzętu potrzebnego do stylizacji paznokci, a także wyposażenie salonu. Według pani Marleny to spora pomoc. – W ramach projektu przez rok będę płaciła niższy ZUS, bo niecałe 500 zł. Gdybym jednak nie dostała dofinansowania, to nie miałabym za co otworzyć salonu – zapewnia Pełech.

Jej pomysł na biznes okazał się strzałem w dziesiątkę. Choć w Białej Podlaskiej jest sporo salonów kosmetycznych, to pani Marlena nie obawia się już konkurencji. Świadczy bowiem usługę, którą oferuje niewiele kosmetyczek. - W trakcie studiów skończyłam szkolenie z przedłużania paznokci akrylem. Ten właśnie zabieg cieszy się powodzeniem klientek. Oferuje im też inne usługi. Staram się je wykonywać jak najlepiej i dlatego kobiety wracają do salonu, co mnie bardzo cieszy – przyznaje pani Marlena.

Posłuchaj rozmowy z panią Marleną: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Miliony na aktywizację

Uważa, że warto było sięgnąć po fundusze unijne, bo dzięki nim może robić to co lubi. A osobom młodym, które zastanawiają się nad założeniem własnej firmy, radzi, aby urzeczywistnili swoje plany. - Wystarczy mieć dobry pomysł na biznes. Zanim podjęłam się jego prowadzenia, to nie miałam o tym zielonego pojęcia. Otrzymałam jednak wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej i znalazłam dobrą księgową – twierdzi mieszkanka Białej Podlaskiej, która być może w przyszłości będzie również ubiegała się o dofinansowanie na rozwój swojej firmy.

Wykres:  Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie na wdrożenie Programu Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 otrzymał 125 mln euro czyli ponad 540 mln. zł. Oprócz urzędów pracy po fundusze z tego programu mogły sięgać m.in. stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego oraz firmy szkoleniowe.

Ze wsparcia za pośrednictwem bialskiego PUP w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska” skorzystały też inne osoby. - W tym roku realizujemy już drugą edycję projektu. Na ten cel otrzymaliśmy ponad 5,2 mln. zł dofinansowania - mówi Ewa Czerska, zastępca dyrektora ds. Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej.

Po pieniądze mogły sięgnąć osoby od 18 do 29 roku życia, z tak zwanej grupy NEET, czyli takie, które nie kształcą się w systemie dziennym, ale też i nie szkolą. Szczególnie dotyczy to młodych długotrwale bezrobotnych, z orzeczeniem o niepełnosprawności i o niskich kwalifikacjach. Właśnie oni mogli skorzystać z różnych form aktywizacji, czyli staży, pośrednictwa zawodowego, dofinansowania na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, szkoleń indywidualnych w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych czy choćby bonów na zasiedlenie. - Wsparcie zaplanowane w projekcie umożliwia osobom młodym dostosowanie kwalifikacji do potrzeb lokalnych pracodawców oraz zdobycie wymaganego doświadczenia zawodowego i tym samym ułatwia im wkroczenie na rynek pracy – informuje Czerska.

Creator ma pieniądze dla młodych

Tylko od stycznia do połowy września we wspomnianym projekcie uczestniczyło 580 osób z powiatu bialskiego, w tym: 505 odbywa staże, siedem szkolenia indywidualne, osiem otrzymało bony na zasiedlenie, a 60 dofinansowanie na założenie własnego biznesu.

PUP będzie realizował projekt do końca grudnia tego roku. Obecnie prowadzi nabór na szkolenia indywidualne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: www.pupbialapodlaska.pl. (zakładka aktualności).

Po dofinansowanie na aktywizację osób młodych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 oprócz urzędów pracy mogły zabiegać też stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, samorządy, uczelnie czy przedsiębiorcy. Z takiej możliwości skorzystała też lubelska spółka Creator, która zdobyła ponad 1,2 mln. zł wsparcia. Dzięki temu do 30 czerwca 2017 roku będzie realizowała projekt „Horyzonty” skierowany do osób z województwa lubelskiego w wieku od 15 do 29 lat, które są bezrobotne, nie szkolą się i też nie uczą się w systemie dziennym.

Aby bezrobotni mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy i sprostać oczekiwaniom pracodawców, spółka zaproponowała im różne formy aktywizacji m.in. szkolenia zawodowe oraz udział w czteromiesięcznym stażu.

W sumie Wojewódzki Urząd Pracy na wdrożenie Programu Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 w województwie lubelskim otrzymał 125 mln euro czyli ponad 540 mln. zł (licząc kurs euro 4,32 zł). Tylko w 2015 roku wszystkie Powiatowe Urzędy Pracy oraz Miejski Urząd Pracy w Lublinie na podstawie podpisanych umów dostały w sumie ponad 62,1 mln. zł, a w 2016 roku ponad 64,2 mln. zł. – Oprócz urzędów pracy po fundusze ze wspomnianego programu mogły sięgać m.in. stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego oraz firmy szkoleniowe. Obecnie za otrzymane dofinansowanie realizują 22 projekty – informuje Olga Zalewska z wydziału realizacji PO WER Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

 

W ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 w tym roku będzie można ubiegać się o fundusze w ramach m.in. takich konkursów jak:

Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Dofinansowanie na stworzenie e-materiałów dydaktycznych do nauki m.in. historii sztuki, muzyki oraz wiedzy o kulturze mogą dostać samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, placówki doskonalenia nauczycieli oraz szkoły wyższe. Nabór projektów prowadzi Ministerstwo Edukacji Narodowej do 5 grudnia 2016 roku. Na ich realizację przeznaczono w sumie ponad 23,3 mln. zł.

Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Dofinansowanie na szkolenie i doradztwo podmiotów publicznych lub niepublicznych zajmujących się kształceniem lub doskonaleniem nauczycieli w zakresie zdobycia przez uczniów kompetencji niezbędnych do poruszania się na rynku pracy oraz nauczania eksperymentalnego. Nabór projektów będzie prowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej od 30 listopada 2016 roku do 9 stycznia 2017 roku. Na ich realizację planuje się wydać niespełna 22,2 mln. zł.

 

O możliwości pozyskania dofinansowania dowiesz się na Portalu Funduszy Europejskich, który dostępny jest pod adresem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

 

Monika Maryniuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe