Zamość: Uczczą Marszałka Piłsudskiego

  • 30.08.2018, 06:00
  • dc
Zamość: Uczczą Marszałka Piłsudskiego Fot. Daniel Czubara
– Obchody mają być adekwatne do tego, jak wielką postacią był Marszałek Józef Piłsudski – mówi prezydent Andrzej Wnuk. 4 listopada nastąpi odsłonięcie pomnika Marszałka przed Klubem Batalionowym w Zamościu.

Józef Piłsudski czterokrotnie odwiedził Zamość. Społeczność wojskowa miasta postanowiła oddać hołd wodzowi poprzez postawienie monumentu. Postać Marszałka, umieszczona na cokole, przedstawiona była w postawie stojącej, z buławą w prawej ręce, z drugą zaś na rękojeści szabli. Na pomniku widniał napis: "Piłsudskiemu, pierwszemu Marszałkowi Polski, 3 Pułk Artylerii Legionów. 1933 (rok)". Przedwojenny pomnik wraz z postumentem miał jedenaście metrów wysokości. Trzy lata po jego odsłonięciu ustawiono przed nim także rodzaj triumfalnej bramy. Zdobiły ją m.in. dwa orły z rozpostartymi skrzydłami oraz płaskorzeźby rycerzy. W sierpniu 1942 r. pomnik został zniszczony przez Niemców.

5 grudnia 2015 r. w zamojskim ratuszu zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Marszałka. Komitet prowadził zbiórkę funduszy ( m.in. poprzez rozprowadzanie "cegiełek" i organizację Balu Oficerskiego) oraz zajmował się sprawami pozwoleń na budowę i organizacją całego przedsięwzięcia. Teraz prace związane z odbudową pomnika zmierzają ku końcowi.

 – To dzieło zostało zrealizowane rekami mieszkańców Zamościa – mówił prezydent Andrzej Wnuk, podczas konferencji prasowej.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

dc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe