Zamość: Święty Sebastian stanął w parku. Budzi kontrowersje

  • 28.08.2018, 10:30
  • dc
Zamość: Święty Sebastian stanął w parku. Budzi kontrowersje
W zamojskim parku miejskim stanęła rzeźba św. Sebastiana. Jej autorem jest pochodzący z Zamościa Igor Klukowski.

Rzeźba prezentująca świętego pojawiła się w zamojskim parku w minionym tygodniu. Rzeźba jest rozmiarów dorosłego człowieka, wykonana z betonu artystycznego. Autorem rzeźby jest Igor Klukowski, pochodzący z Zamościa artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Sebastian był przywódcą gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa. Za wyznawanie nauki Chrystusa został przywiązany do słupa i przeszyty strzałami. Sebastian jednak nie zginął. Kobieta, która postanowiła go pochować, zauważyła oznaki życia i doprowadziła go do zdrowia. Gdy Sebastian wyzdrowiał, poszedł bezpośrednio do cesarza i zarzucił mu barbarzyństwo w stosunku do chrześcijan. Cesarz w przypływie gniewu kazał go bić pałkami, żeby mieć pewność, iż tym razem Sebastian na pewno zginie. Prawdopodobnie nastąpiło to w 288 roku. Ciało męczennika wrzucono do kanałów miejskich.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

dc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lubelak
Lubelak 30.08.2018, 04:24
Ile zamosc za to gowno zaplacil ???? To potrzebne tak jak rybie recznik . Bardziej pasowalaby ladna fontanna !!!!! Smieszy mnie gust rady miasta
Anguis
Anguis 15.01.2019, 09:27
Zamość nic nie zapłacił. Z tego co się orientuję, autor pokrył koszty na własną rękę. A rzeźba jest moim zdaniem całkiem niezła, co niestety na samych zdjęciach raczej słabo widać. Na żywo zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Martwi mnie podejście wielu komentujących, gdy młody autor wychodzi z inicjatywą i chce coś zdziałać własnym sumptem na swoim podwórku. Społeczeństwo potrzebuje sztuki, a takie działania sprzyjają i sztuce, i społeczeństwu.
ka
ka 28.08.2018, 14:17
Bez jaj :-) a czemu ona ma służyć. To już teraz każdy artysta z Zamościa w parku miejskim będzie sobie stawiał rzeźby.
MCZ
MCZ 28.08.2018, 22:00
Nie znam twórczości zamojskich artystow ale ta rzeźba nie jest aż taka zła
ja
ja 28.08.2018, 21:57
tak.

Pozostałe