Gmina Zamość: Inwestycje, które w przyszłości zaprocentują

  • 21.08.2018, 12:09 (aktualizacja 23.08.2018, 09:23)
  • wd
Gmina Zamość: Inwestycje, które w przyszłości zaprocentują Na lotnisku w Mokrem gmina planuje utwardzić pas startowy. Na zdjęciu pokaz Air Show zorganizowany w części rekreacyjnej lotniska.
Mnóstwo pieniędzy i tyle samo dobrych inwestycji. Tak można podsumować działalność samorządu gminy Zamość, który poza rozsądnym planowaniem budżetu, potrafi pozyskać ogromne środki na rozwój terenów, a tym samym podniesienie standardu życia mieszkańców.

Od początku 2006 roku do dzisiaj gmina Zamość pozyskała ze środków Unii Europejskiej dofinansowanie w łącznej kwocie aż 78 388 179,68 zł.

Co roku jeszcze więcej

Za te pieniądze zbudowano sale gimnastyczne w Płoskiem i Sitańcu, nowe budynki dla Regionalnej Izby Pamięci i Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem, a także Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii. Remontów lub rozbudowy doczekały się świetlice w 7 wsiach. Termomodernizacja objęła przeszło 6 szkół, czyli połowę szkół w gminie. W większości sołectw powstały nowe place zabaw i otwarte strefy aktywności. Zbudowano też infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w Mokrem, Sitańcu, Sitańcu Wolicy, Sitańcu-Kolonii, Wólce Panieńskiej, Jatutowie, Żdanowie, Żdanówku, Zwódnem i Płoskiem.

Wśród innych zadań inwestycyjnych wymienić należy zakup 2 ciężkich aut pożarniczych dla jednostek OSP Białowola i OSP Mokre, będących w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Z dofinansowaniem unijnym gmina Zamość zrealizowała takie projekty edukacyjno-społeczne, jak ,,Moja Szansa” dla osób trwale bezrobotnych, „Szansa dla najmłodszych – Doposażenie oddziałów przedszkolnych”, ,,Nowoczesne pracownie komputerowe i przyrodnicze w szkołach Gminy Zamość”. Obecnie realizowane są 2 duże projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii – trwa akcja montażu aż 1285 instalacji solarnych do grzania wody na budynkach mieszkańców gminy i remont wspomnianych 6 szkół.

Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość

– W latach 2015-2018 aż 11 zadań inwestycyjnych miało lub ma unijne dofinansowanie. Na te cele gmina pozyskała ponad 17,5 mln zł, a ze środków pochodzących z budżetu państwa udało się nam w latach 2008-2018 pozyskać 6 323 761 zł na gruntowne remonty dróg, m.in. powiatowych w Zarzeczu, Wierzchowinach, Skaraszowie, Wólce Wieprzeckiej, Wychodach, Mokrem i Pniówku oraz 4 dróg gminnych w Kalinowicach. Także dzięki pozyskaniu podobnego dofinansowania zbudowano salę gimnastyczną przy szkole w Zawadzie – mówi wójt gminy Zamość Ryszard Gliwiński.

 

 

 

By spełnić potrzeby mieszkańców

Zadania inwestycyjne dotyczące budowy i modernizacji dróg w gminie, a także rozbudowy sieci infrastruktury wodno-kanalizacyjnej należą do tych najpilniejszych.

– Systematycznie na terenie gminy rozwija się budownictwo jednorodzinne, co roku przybywa dróg osiedlowych, a nowi mieszkańcy oczekują szybkich napraw ubytków nawierzchni. Ważnym zadaniem jest też budowa wodociągów i kanalizacji w tych sołectwach, w których jeszcze nie ma tych sieci. Staramy się tym potrzebom sprostać – mówi wójt Ryszard Gliwiński.

Obecnie we współpracy z powiatem zamojskim realizowana jest budowa drogi powiatowej Kalinowice – Krasnobród przez Suchowolę. W 2019 r. powinna być już na całym odcinku zmodernizowana. Również droga wojewódzka nr 837 Zamość – Nielisz, po podpisaniu umowy na realizację zadania, jeszcze w tym roku zacznie zmieniać się na lepsze.

– Plany na przyszłość związane są z kierunkami rozwoju gminy – twierdzi wójt Gliwiński. – Będziemy realizować duży projekt w ramach unijnego Programu Transgranicznej Współpracy Polska – Białoruś – Ukraina. Połączymy nasze 40 km gminnej ścieżki rowerowej z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (od Kraśnika do Lwowa) i przebudujemy na cele turystyczne obiekt byłej szkoły w Lipsku Polesiu. W ramach innego programu unijnego obok Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem staną nowe obiekty i powstanie Centrum Kultury Dawnej. Przy udziale środków unijnych wybudujemy 2 nowe ujęcia wody. Bierzemy jeszcze udział w kolejnych dwóch konkursach programów unijnych. W latach 2019-2023 chcemy więcej środków przeznaczać na odnowę dróg gminnych. Uważam, że będą ku temu możliwości. Zamierzamy też intensywniej promować walory turystyczne gminy, jako uzupełnienie dla oferty turystycznej miasta. Spróbujemy uzupełnić i może zmodyfikować ofertę dla mieszkańców w zakresie wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej – zapewnia wójt Ryszard Gliwiński i dodaje: – W najbliższych latach powstanie również kolejna hala gimnastyczna, tym razem przy szkole w Kalinowicach, która po reformie oświaty stanie się największą placówką oświatową w gminie pod względem ilości uczniów i przedszkolaków.

Gmina Zamość ma też plany rozwojowe wobec lotniska w Mokrem – temat jest dość złożony, wymagający zgodnych decyzji i współpracy wielu stron, m.in. Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, trzech samorządów i Aeroklubu. Wójt liczy też na zainteresowanie tematem ze strony Wojska i Straży Granicznej. Jest już gotowa dokumentacja budowlana, jest pozwolenie Wojewody na utwardzenie pasa startowego, jest też kosztorys tego zadania na 3,8 mln zł. Kolejny krok to pozyskanie podmiotów, które wspólnie sfinansują inwestycję. Niestety, okres przedwyborczy utrudnia samorządom decyzyjność nt. przyszłości podzamojskiego lotniska, a jego rozwój niewątpliwie da Zamojszczyźnie kolejną szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów – mówi wójt Gliwiński.

wd

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cbo
cbo 22.08.2018, 19:58
Z tego co wiem to lotnisko i giełda powinny być oddane do końca 2018 r. Taki chyba był warunek po przekazaniu lotniska gminie Zamość
Nie wywiązali się zabrać i przekazać komuś kto potrafi to zrobić

Pozostałe