Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" dobiegł końca (FILM)

  • 19.08.2018, 06:15 (aktualizacja 19.08.2018, 06:24)
  • red.
Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" dobiegł końca (FILM) Fot. CKF Stylowy Zamość
Film „Wydarzenia Zielonogórskie 1960 - Bitwa o Dom Katolicki” wygrał tegoroczną, szóstą już edycję Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Finałowa gala odbyła się w sobotę (18 sierpnia). Zostały ogłoszone wyniki, a na koniec odbył się koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.

Filmowy festiwal trwał w Zamościu od środy 15 sierpnia. Jurorzy zdecydowali, że pierwsza nagroda i statuetka „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny powinny trafić do Rafała Brylla, autora filmu „Wydarzenia Zielonogórskie 1960 – Bitwa o Dom Katolicki”.

Drugą nagrodę otrzymał film „Kazimierz Leski” w reżyserii Małgorzaty Bramy, a trzecią otrzymali Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie za film „Za kratą są zielone drzewa…”.

Decyzją organizatorów Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej otrzymała Alina Czerniakowska. Zaś publiczność festiwalowa zdecydowała się nagrodzić film „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

Jury przyznało wyróżnienia dla filmów: „Uratowane z Potopu” (reż. Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik), „Błękitna Armia 1917-1919” (reż. Leszek Wiśniewski), „Droga do królestwa” (reż. Zdzisław Cozac), „Z Radzionkowa na ołtarze” (reż. Kamil Niesłony i Maciej Marmola), „Bieżeńcy 1915-1922” (reż. Jerzy Kalina), „Nieobojętni” (reż. Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl) oraz „Życie solidarnością pisane” (reż. Ewa Górska).

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali na Rynku Wielkim w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy – Ważne Piosenki.

 

 

Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe