Susiec: Powstanie dom dla bogatych emerytów

  • 14.08.2018, 15:03
  • Robert Horbaczewski
Susiec: Powstanie dom dla bogatych emerytów
Gmina Susiec przejęła nieodpłatnie od PKP dawny ośrodek wypoczynkowy dla pracowników kolei przy ul. Polnej w kwietniu ubiegłego roku. Początkowo jedno z katolickich stowarzyszeń miało prowadzić tam dom rekolekcyjny dla młodzieży. Z planów nic nie wyszło. Teraz Zbigniew Naklicki, wójt Suśca, ma plan, aby w obiekcie powstał Sanatoryjny Dom Spokojnej Starości, dla bogatych emerytów.

Ośrodek Wypoczynkowy PKP był swojego czasu jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków wypoczynkowych dla pracowników Polskich Kolei Państwowych. Wybudowano go w samym centrum Roztocza, w sąsiedztwie stacji kolejowej i urokliwego rezerwatu Szumy. Przedstawiciele lokalnej branży turystycznej mówią, że właśnie od tego ośrodka rozpoczęła się turystyka w Suścu, ludzie zobaczyli, że na obcych można zarabiać pieniądze. W Suścu wypoczywali kolejarze z całej Polski. Ośrodek w sezonie dawał pracę ponad 20 osobom. 

 

Fontanna z krasnalem

Ośrodek położony jest na dwóch działkach o powierzchni ponad 1,8 ha. Jego częścią jest niewielki drewniany domek wczasowy z 1978 roku z czterema miejscami noclegowymi oraz budynek administracyjny oraz hotelowy na 70 miejsc noclegowych ze stołówką i kawiarnią zbudowany w latach 1985-1986. Przez lata charakterystycznym elementem tego ośrodka był też odkryty basen (15 na 25 m) z brodzikiem ozdobionym fontanną z krasnalem. Są też dwa parkingi, w tym jeden dla autokarów. I pozostałości dawnej infrastruktury sportowej.

PKP ośrodek prowadziły do 2007 roku. Później kolej wydzierżawiła go prywatnemu przedsiębiorcy, a w 2010 roku wystawiła nieruchomości na sprzedaż.

PKP S.A. początkowo chciała 1,7 mln zł. Potem, gdy nadal nie było chętnych do zakupu, spółka sukcesywnie obniżała cenę aż do 986 tys. zł. W międzyczasie działalność ośrodka wypoczynkowego została wygaszona. A materia nieużywanego budynku zaczęła tracić na wartości. Inwestorów odstraszały koszty rzędu ok. 2 mln zł, które musieliby zainwestować, aby przywrócić mu dawną świetność.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kara
Kara 15.08.2018, 13:23
Bogaci emeryci i Susiec, już to widzę !

Pozostałe