Terespol: Rosjanin zatrzymany ze skórą niedźwiedzia

  • 12.08.2018, 00:09 (aktualizacja 12.08.2018 00:23)
  • bw za kas.lubelskie
Terespol: Rosjanin zatrzymany ze skórą niedźwiedzia GRAFIKA POGLĄDOWA
W środę, 8 sierpnia podczas kontroli samochodu marki Volvo funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu dokonali niecodziennego zatrzymania. W bagażniku pojazdu funkcjonariusze odkryli wyprawioną skórę z niedźwiedzia. 

Podróżujący volvo, 65-letni Rosjanin mieszkający w Niemczech, wyjaśnił, że skórę dostał od znajomego mieszkającego w rejonie Nowosybirska. Miała ona trafić do jego domu w Niemczech.  Mężczyzna tłumaczył, że miał świadomości, że na legalny przewóz przez granicę okazów lub wyrobów z nich wykonanych potrzebne są odpowiednie dokumenty i zezwolenia. 

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia). Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. W Polsce zezwolenia na obrót tymi gatunkami wydaje Minister Ochrony Środowiska. Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W stosunku do Rosjanina wszczęto postępowanie karne, a skórę z niedźwiedzia zatrzymano.

bw za kas.lubelskie
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe