Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:19
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Celnik z Archangielska

W czasie I wojny światowej w ramach tzw. bieżeństwa miliony ludzi musiało opuścić swoje domy. Wśród nich była rodzina Sutkowskich.
Celnik z Archangielska

W domowym archiwum Tomasza Kozika z Zamościa zachowały się liczne zdjęciach "na tekturkach". Spoglądają z nich nobliwe panie i panowie. Jest też sporo dokumentów, choćby "bilet bieżeńca". W tym tygodniu zapraszamy na spotkanie z rodziną Sutkowskich z Zamościa.

Józef Sutkowski urodzony w 1866 roku w Łomży pochodził z patriotycznej rodziny. Jego dziadek bił Moskala u boku Napoleona w 1812 roku. Ojciec Mikołaj był powstańcem styczniowym. Sam Józef odebrał gruntowe wykształcenie i został urzędnikiem w carskiej administracji. Prawdopodobnie pracował w Ojcowie, gdzie wykonano zdjęcie, na którym stoi w mundurze celnika. A także w komorze celnej w Tomaszowie Lubelskim. Tam na świat przyszyły jego córki: Maria (ur. 1898), Halina (1901) i Jadwiga (1904).

 – Żoną prapradziadka Józefa była Wiktoria z Chróściechowskich, która, jak wynika z dokumentów, pochodziła ze szlacheckiego stanu. Jej rodzina przez pewien czas związana była z Tomaszowem Lubelskim – mówi Tomasz Kozik z Zamościa, który bada historię rodziny.

 

Uchodźcy

W lipcu 1914 roku wybucha "Wielka Wojna". Przez Zamojszczyznę biegła linia frontu. Tu toczyły się pierwsze krwawe walki. Wycofująca się armia rosyjska przyjęła taktykę spalonej ziemi. Z pozostawianych terenów wyganiała ludność, a majątek przejmowała lub niszczyła. Miliony mieszkańców zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w panice i chaosie musiały się ewakuować w głąb Rosji. Ludzi tych nazwano bieżeńcami (czyli uchodźcami). Apogeum bieżeństwa przypadło na okres od wiosny do jesieni 1915 roku. Bieżeńców osiedlano zarówno w w wielkich miastach, jak i odludnych wioskach pod chińską granicą.

Do Rosji udawali się również urzędnicy carscy i robotnicy ewakuowanych zakładów. Oni jednak jechali pociągami do przygotowanych wcześniej miejsc i nie uczestniczyli w bieżeńskiej tułaczce. Uciekinierzy podlegali specjalnej Radzie do Spraw Uchodźców pod kierownictwem ministra spraw wewnętrznych Rosji. Utrzymywani byli z budżetu państwa. Każda rodzina otrzymywała comiesięczną zapomogę wypłacaną przez działające licznie organizacje zajmujące się pomocą bieżeńcom.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama