Zamość: Znów pogonią bolszewików!

  • 12.08.2018, 06:00
  • rr
Zamość: Znów pogonią bolszewików!
Będzie potyczka z Armią Czerwoną, szpital polowy, komisja lekarska i werbunek do wojska. W dniach 18-19 sierpnia odbędzie się widowisko przedstawiające obronę Zamościa przed 1. Armią Konną Budionnego w 1920 roku.

Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci to widowisko historyczne, które upamiętnia wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej. Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy również propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Ważnym punktem wydarzenia jest także zaznaczenie udziału ukraińskich strzelców siczowych oraz przybliżenie postaci gen. Marko Bezruczki i kpt. Mikołaja Bołtucia, dowódców obrony Zamościa w czasie bitwy w 1920 roku.

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 98 lat odbędzie się na terenach bulwaru nad Łabuńką od ul. Droga Męczenników Rotundy do ulicy Sienkiewicza (tereny zielone za kościołem oo.redemptorystów). Weźmie w niej udział ok. 80 rekonstruktorów z Zamościa, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Jarosławia.

 – Poza inscenizacją samej bitwy będzie pokaz broni, w tym karabinów maszynowych, szpital polowy, zaś w niedzielę po bitwie odbędzie się pobór do wojska, by uzupełnić straty po walkach. Punkt werbunkowy i komisja lekarska będą prowadzone na Rynku Wielkim – mówi nam Leszek Sobuś ze Stowarzyszenia "Zamość 1920". Szczegółowy program wydarzenia zaprezentujemy w następnym wydaniu "KT".

Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Pierwsza inscenizacja wydarzenia odbyła się w 2015 roku z okazji 95. rocznicy potyczki z armią Budionnego pod murami Hetmańskiego Grodu.

Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie Zamość 1920. Patronem medialnym wydarzenia jest "Kronika Tygodnia". 

rr
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe